Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” można określić mianem powieści obyczajowo-społecznej. Pisarka ukazała życie mieszkańców małej miejscowości Avonlea na Wyspie Księcia Edwarda pod koniec XIX wieku. Książka wprowadza czytelnika w sielankowy świat, w którym życie upływa spokojnie, a bohaterów łączą przyjacielskie relacje i chęć niesienia wzajemnej pomocy.

Autorka poruszyła także istotną kwestię znaczenia rodziny w życiu każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Główna bohaterka utworu, Ania Shirley, jest sierotą, której nikt nigdy nie chciał i która do jedenastego roku życia wiodła smutne życie, marząc o prawdziwym domu. Dorastała bez miłości i bliskich sobie ludzi, pracując na swoje utrzymanie. Dzięki pomyłce trafiła na Zielone Wzgórze, do Maryli i Mateusza Cuthbertów. Podstarzałe rodzeństwo do czasu pojawienia się Ani w ich domu wiodło spokojne i ustabilizowane, lecz jednocześnie samotne życie. Chęć adopcji chłopca wynikała w dużej mierze z faktu, że Mateusz z biegiem czasu potrzebował kogoś do pomocy w prowadzeniu gospodarstwa. Zamiast chłopca otrzymali z sierocińca dziewczynkę. Bezdomna i zagubiona Ania szybko zdobyła sympatię Mateusza, a Maryla poczuła się zobowiązana do tego, aby poświęcić się wychowywaniu „małej poganki”, jak określiła Anię. Niefortunna pomyłka okazała się szczęśliwym zbiegiem okoliczności dla tych trojga ludzi, którzy tak naprawdę potrzebowali się wzajemnie. Dzięki radości życia Ani życie Maryli i Mateusza nabrało barw. Cuthbertowie nauczyli się kochać dziewczynkę, która z kolei zyskała prawdziwy i szczęśliwy dom. Ania, otoczona miłością, mogła realizować swoje marzenia i ambicje, i wyrosła na odpowiedzialną i zdolną do poświęceń dziewczynę.

Przykład Ani Shirley poświadcza jak ważną rolę w życiu człowieka pełni rodzina. Dom, w którym panuje miłość i wzajemny szacunek, jest domem szczęśliwym, a kochający się członkowie rodziny stanowią dla siebie wsparcie w każdej sytuacji.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Diany
3  Niezwykły świat Ani – „Ania z Zielonego Wzgórza” jako powieść o bezdrożach wyobraźniStreszczenia książek
Tagi: