Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

1. Dzieciństwo i dorastanie Ani Shirley.


W powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” bardzo wyraźnie da się określić jeden główny wątek. Jest nim historia sieroty, Ani Shirley.

O dzieciństwie dziewczynki dowiadujemy się z jej opowieści (fragmenty retrospektywne, poprzedzające akcję właściwą). Przyszła na świat w Bolingbroke. Jej rodzice byli nauczycielami, jednak oboje zmarli na febrę gdy mała miała zaledwie trzy miesiące. Przygarnęła ją pani Thomson, sprzątaczka, u której dziecko przebywało kolejne osiem lat, pomagając w wychowaniu dzieci. Potem trafiła do pani Hammond, gdzie musiała zajmować się ósemką jej pociech, zaś po śmierci jej męża została przyjęta do sierocińca, gdzie spędziła cztery miesiące.

Stamtąd omyłkowo trafiła do rodzeństwa Cuthbertów – Maryli i Mateusza – zamieszkujących w malowniczej miejscowości Avonlea. Ani udało się wkraść do serca Mateusza i dzięki temu została na Zielonym Wzgórzu. Uczęszczała tam do szkoły, po ukończeniu której odbyła roczne seminarium nauczycielskie uprawniające do nauczania w małych szkołach.

Podczas czterech lat spędzonych w Avonlea Ania zmieniła się całkowicie. Z bujającego w obłokach brzydkiego chudzielca zmieniła się w piękną, inteligentną i mądrą dziewczynę. Dojrzała głównie psychicznie – stała się opanowana i odpowiedzialna, choć nigdy nie porzuciła swych marzeń.

2.Przyjaźń Ani i Diany

Ania przez wiele lat dorastała samotnie, opiekując się dziećmi ludzi, u których mieszkała. Zawsze marzyła o prawdziwej przyjaciółce, która byłaby jej bratnią duszą. Osamotniona, wymyślała przyjaciółki.

Sytuacja zmieniła się po jej przybyciu na Zielone Wzgórze. Poznała Dianę Barry, dziewczynkę mieszkającą na Sosnowym Wzgórzu. Diana i Ania złożyły uroczystą przysięgę o wzajemnej przyjaźni, której dochowały.

Ich przyjaźń była wielokrotnie wystawiana na próbę. Po niefortunnym podwieczorku Ania została oskarżona przez matkę Diany o upicie przyjaciółki winem malinowym. Od tej pory Diana miała zakaz rozmawiania i bawienia się z Anią. Dalsza przyjaźń dziewczynek staje się możliwa po tym, jak Ania ratuje życie młodszej siostry Diany. Przez pięć lat dziewczynki wzajemnie wspierają się i powierzają sobie swoje sekrety.

3.Burzliwa znajomość Ani i Gilberta

Gilbert Blythe jest starszy od Ani o kilka lat, lecz z powodu zaległości w nauce, uczęszcza do tej samej klasy, co dziewczynka. Rudowłosa Ania wzbudza zainteresowanie Gilberta, który stara się, by zwróciła na niego uwagę. Chwyta warkocz Ani i w obecności kolegów i koleżanek nazywa ją „Marchewką”. Urażona dziewczynka rozbija na jego głowie tabliczkę. Po lekcjach chłopiec usiłuje ją przeprosić, lecz Ania ignoruje go. Sytuację komplikuje fakt, że nauczyciel za karę za spóźnienie posadził Anię w jednej ławce z Gilbertem. Dziewczynka postanawia, że nigdy więcej nie wróci do szkoły.

Później zaczyna się rywalizacja między Anią i Gilbertem o pierwsze miejsce w nauce. Dziewczynka z uporem odrzuca kolejne przeprosiny Gilberta. Do ich pojednania dochodzi dopiero po kilku latach, gdy Gilbert, na wiadomość, że Ania pozostaje na Zielonym Wzgórzu, rezygnuje z posady nauczyciela w szkole w Avonlea. Dziewczyna dziękuje mu za poświęcenie i przyznaje, że już dawno zapomniała o zniewadze.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Diany
3  Dzieje Ani Shirley