Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Diana Barry jest drugoplanową bohaterką powieści Lucy Maud Montgomery: „Ania z Zielonego Wzgórza”. Mieszka wraz z rodzicami i rodzeństwem na Sosnowym Wzgórzu i staje się najbliższą przyjaciółką Ani Shirley. Czytelnik poznaje ją jako niespełna jedenastoletnią, ładną dziewczynkę o pięknych czarnych włosach, czarnych oczach i rumianych policzkach. Z natury jest dzieckiem wesołym i zawsze, zanim cokolwiek powie, śmieje się. Ubiera się modnie, w ładne sukienki w bufiastymi rękawami, a jej największym zmartwieniem jest nieco krągła sylwetka.

Diana jest wzorem dobrze wychowanej i posłusznej córki, choć czasami decyzje jej zbyt wymagającej matki są dla niej bolesne. Bez słowa sprzeciwu zgadza się z wolą rodziców, którzy uznają, że powinna przede wszystkim być dobrą gospodynią i nie musi kontynuować nauki w seminarium. Posłusznie wypełnia zakaz matki, która zabrania jej przyjaźnić się z Anią, kiedy ta nieopacznie częstuje Dianę winem zamiast sokiem malinowym.

W przyjaźni Diana Barry jest lojalna, wierna i oddana. Często uczestniczy w szalonych pomysłach Ani, choć zawsze stara się zachować zdrowy rozsądek. Jest nieco bojaźliwa i nieśmiała wobec chłopców, a mieszkańcy Avonlea postrzegają ją jako miłą i grzeczną. W głębi serca kocha Gilberta Blythe’a, lecz utrzymuje to w tajemnicy przed przyjaciółką, sądząc, że Ania wbrew temu co mówi o chłopcu, darzy go uczuciem. Zawsze też kieruje się dobrym sercem i szczerością, za co jest lubiana przez koleżanki.

Diana Barry jest postacią pozytywną, wzbudzającą sympatię, która dzięki przyjaźni z Anią Shirley rozbudza swoją wyobraźnię i otwiera się na piękno świata.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Gilberta
3  Niezwykły świat Ani – „Ania z Zielonego Wzgórza” jako powieść o bezdrożach wyobraźni