Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Maryla Cuthbert była około pięćdziesięcioletnią starą panną, mieszkającą na Zielonym Wzgórzu z bratem. Była to kobieta wysoka i szczupła, o nieco kanciastej budowie ciała. Ciemne włosy o niewielu siwych pasmach upinała w gruby węzeł. W sposobie bycia sprawiała wrażenie osoby o niezbyt szerokim światopoglądzie i bardzo wymagającej, jednakże cechowało ją utajone poczucie humoru.

Maryla była kobietą o silnym charakterze, surową, lecz sprawiedliwą. Wychowana w poczuciu obowiązku, wymagała tego samego od innych. Była nieco apodyktyczna, lecz nie pozbawiona czułości i zdolna do uczuć, których istnienia sama w sobie nie podejrzewała. Przed pojawieniem się Ani na Zielonym Wzgórzu wiodła uporządkowane życie wzorowej gospodyni. Opieka nad dziewczynką zmieniła Marylę. Kobieta stała się bardziej wyrozumiała, wesoła i uświadomiła sobie, czym jest szczęśliwy dom, wypełniony radością dziecka. Osiągnięcia Ani napawały ją dumą, choć rzadko otwarcie chwaliła dziewczynkę, uważając, że w ten sposób nie rozwinie w niej próżności. Ania zastąpiła jej własne dziecko i pokochała ją miłością macierzyńską.

Maryla była również doskonałą obserwatorką otaczającego ją świata, lecz, nieskora do zwierzeń, rzadko wypowiadała swoje opinie. Ogromnym szacunkiem darzyła Mateusza. W powieści Lucy Maud Montgomery to postać pozytywna, wzbudzająca szczerą sympatię i zdumiewająca trafnym poczuciem humoru.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka Gilberta
3  Opisy przyrody w „Ani z Zielonego Wzgórza”