Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Maryla Cuthbert była około pięćdziesięcioletnią starą panną, mieszkającą na Zielonym Wzgórzu z bratem. Była to kobieta wysoka i szczupła, o nieco kanciastej budowie ciała. Ciemne włosy o niewielu siwych pasmach upinała w gruby węzeł. W sposobie bycia sprawiała wrażenie osoby o niezbyt szerokim światopoglądzie i bardzo wymagającej, jednakże cechowało ją utajone poczucie humoru.

Maryla była kobietą o silnym charakterze, surową, lecz sprawiedliwą. Wychowana w poczuciu obowiązku, wymagała tego samego od innych. Była nieco apodyktyczna, lecz nie pozbawiona czułości i zdolna do uczuć, których istnienia sama w sobie nie podejrzewała. Przed pojawieniem się Ani na Zielonym Wzgórzu wiodła uporządkowane życie wzorowej gospodyni. Opieka nad dziewczynką zmieniła Marylę. Kobieta stała się bardziej wyrozumiała, wesoła i uświadomiła sobie, czym jest szczęśliwy dom, wypełniony radością dziecka. Osiągnięcia Ani napawały ją dumą, choć rzadko otwarcie chwaliła dziewczynkę, uważając, że w ten sposób nie rozwinie w niej próżności. Ania zastąpiła jej własne dziecko i pokochała ją miłością macierzyńską.

Maryla była również doskonałą obserwatorką otaczającego ją świata, lecz, nieskora do zwierzeń, rzadko wypowiadała swoje opinie. Ogromnym szacunkiem darzyła Mateusza. W powieści Lucy Maud Montgomery to postać pozytywna, wzbudzająca szczerą sympatię i zdumiewająca trafnym poczuciem humoru.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Problematyka Ani z Zielonego Wzgórza
3  Ania... z przymrużeniem okaKomentarze: Maryla Cuthbert - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: