Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następuje refleksja na temat postępowania ludzi w obozach, na temat ich życia w tych trudnych warunkach.. Narrator twierdzi, że to może właśnie nadzieja na to, że uda się przeżyć, nakazuje ludziom tak postępować. Nadzieja na to, że kiedyś będą normalnie żyć.

Rozdział VI

Narrator mówi o kryminalistach, czyli „ochotnikach” do wojska, którzy od paru dni codziennie w godzinach południowych wymaszerowują na ulicę i śpiewają „Morgen nach Heimat”. Są oni w obozie niedługo, a już dopuścili się kradzieży, zdemolowali puff. Idą w rzędzie. Na końcu kolumny narrator zauważa Kurta - człowieka, który odnalazł Marię i nosił dla niej listy. Tadek zaprasza go na obiad. Podczas obiadu Kurt opowiada swoją historię, po czym wszyscy zaczynają rozmawiać o obozach, o życiu, o morderczej podróży pociągiem do Auschwitz. Tadek opowiada historię o Żydzie, który posłał swojego ojca do gazu. Następnie fleger przytacza historię o chłopcu, któremu robił opatrunki, a Kurt wspomina Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy to na placu obok choinki powieszono dwóch ludzi, którzy chcieli uciec z obozu.

Rozdział VII

Refleksja nad sposobem traktowania ludzi w obozach - tu człowiek nie ma nic swojego, wszystko należy do Niemców. Ludzie są tylko po to, aby pracować, daje się im tylko tyle, aby mieli siłę, aby żyć. Narrator wspomina średniowiecze oraz ówczesną zmowę ludzi wolnych przeciw niewolnikom.

Narrator zastanawia się, co będzie z nami (Polakami), jeśli Niemcy wygrają…?? Nikt nie będzie wiedział o naszej ciężkiej pracy, nikt nie będzie wiedział, co tak naprawdę przeżyli Polacy w obozach pracy. I nikt nie będzie wiedział, ile pracy włożyli w to, co powstało… A ilu ich zginęło… A Niemcy, ich niemieckie firmy, czerpią tylko korzyści z tego, co dają z siebie Polacy. Kiedyś Niemcy powinni odpłacić się nam tym samym - ciężką pracą.

Rozdział VIII

Tadek twierdzi, że jest szczęśliwy. Codziennie rano chodzi z Kurtem do elektryka i przekazuje listy dla ukochanej. Później elektryk przynosi od niej odpowiedź od. Ponadto w obozie Tadka odbywa się ślub pewnego Hiszpana z Francuzką (gdyż mieli oni już dziecko). Przebrano go w garnitur, urządzono ślub, dano apartament na noc poślubną. Następnego dnia Francuzkę odesłano, a Hiszpan w starym pasiastym stroju wrócił do pracy.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pożegnanie z Marią - streszczenie
2  „Ludzie, który szli” – plan wydarzeń
3  „Bitwa pod Grunwaldem” – plan wydarzeńKomentarze: U nas w Auschwitzu… - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-21 19:22:00

NACJONALIZM NIE JEST PATRIOTYZMEM. Patriotyzm to jest cnota obywatelska, która wyraża krytykę wobec wszelkich dewiacji w kraju. Nacjonalizm to ślepa miłość. "Patriotyzm chce oczyścić kraj, a nacjonalizm wybielić go".


2019-01-19 14:01:45

oj gadacie tak o tych medalionach... a tak naprawde juz wszyscy nie moga z tego... co prawda opisane są straszne rzeczy no ale taka byla wojna i prześladowanie Żydów ja osobiście polecam "Nadzieja umiera ostatnia" Haliny Birenbaum to jest dopiero książka... a jeżeli chodzi o filmy to polecam "Życie jest piękne" jest to komedia o Holocauscie wiem że to moż brzmieć absurdalnie ale film dostał wiele wiele nagród i jest naprawde świetny jeżeli interesuje was ta tematyka...


2019-01-18 20:49:37

{at} Maja Radzę ci sięgnąć do definicji pojęcia NACJONALIZM. Nacjonalizm w odróżnieniu od szowinizmu dostrzega wady narodu, i chce je zlikwidować. Niemiecki Narodowy Socjalizm(Nazizm) dążył do "wybielenia" rasy.


2019-01-18 20:38:10

ja uwazam ze opowiadania Borowskiego sa dobre ale przeczytalam wiele lepszych o tematyce obozowej. Najbardziej lubie ksiazki Stanislawa Grzesiuka- "Boso ale w ostrogach"(o mlodosci), "Piec lat kacetu" (o obozach w ktorych byl) i "Na marginesie zycia"(o zyciu po skonczeniu wojny i o jego chorobie). Naprawde polecam tym bardziej ze Grzesiuk to zwykly robotnik z Warszawy nie jakis tam poeta pisze on ciekawym a zarazem prostym jezykiem. Pozdr


2019-01-17 22:06:57

Wypożyczyłem cały zbiór opowiadań i ...akurat tego opowiadania zabrakło. I tak przeczytamw całości, bo streszczenie nie odda nastroju obojętności...Żałuję że jutro zaczynamy omowiać a ja mialem pecha...
Streszczenia książek
Tagi: