Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Początek opowiadania to obraz obozu. Więźniowie chodzą nago, mimo iż przeszli już odwszenia – ich ubrania zostały już odkażone. Jest upał. Obóz jest ściśle zamknięty. Ludzie chodzą, leżakują pod ścianami i na dachach. Z ostatnich bloków widać FKL. Drogi do krematoriów są puste. Ludzie od rana czekają na obiad. Jedzą zawartość paczek, które otrzymali od rodziny.

Narrator, siedząc z innymi na buksie, spożywa właśnie chleb przywieziony z Warszawy i inne produkty. Rozmawia z towarzyszami (Henri oraz Marsylczyk) o francuskich trunkach, o tym iż Henri obiecał Tadkowi „koszulkę i dziurkowane buty”. Poruszają również temat warunków życia w obozie - twierdzą, iż się poprawiły. Pod buksą, na której siedzą, jakiś rabin czyta hebrajski modlitewnik. Rozmawiają o religii. Marsylczyk twierdzi, iż „religia jest opium dla narodu”. W pewnym momencie pojawia się blokowy i oznajmia, iż „Kanada” odchodzi na rampę. Bohater szybko się zbiera, zabiera napotkanego po drodze Henriego i również biegnie na rampę.

Na miejscu wszyscy razem czekają na paczki. Grecy jedzą resztki pożywienia, jakie znajdują. Następnie Niemcy rozdzielają ludzi: jedni mają rozpakowywać wagony, innych wysyłają „pod schodki” (tu ci z „Kanady” kierują jednych do gazu, innych do lagru). Przyjeżdżają motocykle z oficerami SS. Wchodzą do kantyny, przechadzają się po placu. Nadjeżdża pociąg pełen ludzi za kratami, którzy przyglądają się stacji. Są spragnieni, zmęczeni, nie mają czym oddychać. Jeden z Niemców strzela z karabinu, aby uciszyć pociągowy tłum. Więźniom zgromadzonym na rampie Niemcy każą wziąć jedzenie. Otwierają wagony. Nakazują ludziom wysiąść oraz złożyć swoje rzeczy obok wagonu. Ludzie ci nie wiedzą, co się z nimi stanie. Są przerażeni, pytają o swoją przyszłość. Jedni idą od razu do gazu, inni do lagru, jako siła robocza. Ci słabsi ludzie są wsadzani do samochodów i zagazowywani. Z boku stoi młody esman, który liczy odjeżdżające samochody.

Po opróżnieniu wagonów więźniowie muszą je posprzątać. Wewnątrz jest brudno, w kątach leżą poduszone niemowlęta. Tadek wykonuje polecenia. Nagle do wyczerpanego mężczyzny podchodzi Henri i proponuje coś do picia. Narrator zwierza się przyjacielowi - jest zły na ludzi, którzy idą do gazu, że przez nich musi przebywać na rampie. Narrator opowiada o kobiecie, komendantce FKL-u, która również przyszła na rampę, aby „oglądać swój nabytek” - kobiety, które pójdą do lagru.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  U nas w Auschwitzu… - streszczenie
2  Cytaty
3  Nihilizm czy obrona przed nihilizmem – ocena postępowania bohaterów opowiadań BorowskiegoKomentarze: Proszę państwa do gazu - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-22 19:14:34

Jest to nie samowicie ciekawe opowiadanie a zarazem wstrząsająca opowieść..Dlatego polecam wszystkim odnieść sie do książki gdyż w streszczeniach nie ma opisane tych najdrobniejszych a zarazem najciekawszych wątków!


2019-01-19 19:19:57

Streszczenie na prawdę dobre, jeżeli przypadła wam do gustu tematyka zawarta w opowiadaniach borowskiego, to szczerze polecam przeczytań "medaliony" zofii nałkowskiej. na prawdę warto, sądze że są znacznie bardziej szkokujące niż borowskiego:)


2019-01-16 19:08:15

Streszczenie bardzo dobre. A cały serwis jest doprawdy genialny. Najlepsze streszczenia!!! Swoją drogą opowiadanie Borowskiego "Proszę państwa do gazu..." wywarło na mnie największe wrażenie, miałem równie dosyć jak sam Tadeusz.


2019-01-15 22:29:38

szkoda ze nie ma bardziej dokladnych opisow ludzi i tego co sie z nimi mialo stac..np.ta dziewczyna bez nogi ktora miala splonąć razem z trupami..to naprawde wstrzasajace..przeczytajcie cale opowiadanie bo streszczenie nie jest w stanie oddac tej tragedii!!


2019-01-14 16:42:22

wiernie oddane pieklo na ziemi... jako jedna z wielu lektur opisujacych ta tematyke - jest najbardziej wstrzasajaca. moze uswiadomi niektorych, ze zarty o Zydach i krematoriach nie sa tak smieszne, na jakie wygladaja.
Streszczenia książek
Tagi: