Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Listy z wakacji
List 1 Miziołek do Rodziców
W liście Miziołek informuje o podróży na kolonię. Najpierw pociągiem do Olsztyna, kiedy jeden z wychowanków zaciągnął hamulec ręczny, ponieważ zobaczył kiosk ze słodyczami (został nazwany Hamulcowym). Wychowawcy rozsadzili chłopców, a Piroman nie chciał rozstać się ze swym plecakiem. Z Olsztyna autokarami koloniści udali się do Pupek. Miziołek dostał miejsce pod oknem obok Piromana i Drągala. Wieczorem chłopcy planowali złapane żaby wrzucać do pokojów dziewczynek.

List 2 Miziołek do Rodziców
Miziołek dziękuje rodzicom za słodycze, którymi podzielił się z Piromanem. Drągal swoje cukierki zjadła sam i pozieleniał. Wspomina o wycieczce do Malborka, podczas której Fifa interesował się wyłącznie kwestiami technicznymi. W nocy chłopcy nastraszyli dziewczynki (Drągal przebrany był za komtura krzyżackiego). Okazało się, że wychowawca chłopców – Marchewka – zniknął gdzieś z wychowawczynią najstarszych chłopaków. Jednak dziewczyna wolała spędzać czas z ratownikiem na łódce.

List 3 Mamiszon do Miziołka
Mama zakazała neutralizacji ratownika. Przesłała synowi kalosze, które zostawił. Pisała, że nie chodzi już na siłownię, za to gra na mandolinie, którą pożyczyła od pana Fabisiaka (występował kiedyś w śmiesznym sombrero w zespole). Ogryzek połknął żeton, ale przeżył.

List 4 Miziołek do Mamiszona
Kolonie dobiegają końca i chłopaki szykują się na zieloną noc. Mają przygotowane petardy oraz ślimaki winniczki. Dziewczyny też coś knują. Ratownik został unieszkodliwiony, bo Fifa zrobił w łódce dziurę. Marchewka nie zwraca na chłopców uwagi, wciąż chodzi za wychowawczynią. Fifa robi młodszym dzieciakom kapelusze z papieru, a ci walczą z Krzyżakami, czyli miejscowymi.

List 5 Miziołek do Babci
Miziołek prosi, by mógł wcześniej przyjechać do babci, ponieważ po jego powrocie w domu trwa remont i nie może korzystać z wakacji.

List 6 Miziołek do Rodziców
Miziołek relacjonuje podróż do Poznania z pięcioletnim „piekielnym Rysiem”. Pisze, że w Kiełpinie nic się nie zmieniło. Opisuje swych wakacyjnych kolegów. Bierze udział w sianokosach, za co ma pozwolenie by grzebać na strychu. Opisuje jak w ubiegłym roku chłopcy część nieużywanych, starych sprzętów oddali do Muzeum Regionalnego. Wspomina o budowie szałasu i kozie, żarłocznej kozie którą polubił. Prosi, by mama spytała Klaksona o namiot.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dynastia Miziołków - streszczenie w pigułce
2  Czas i miejsce akcji „Dynastii Miziołków”
3  Dynastia Miziołków – plan wydarzeń