Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po zakończeniu sporu o skarb (kto kogo najpierw przejrzał), dzieci zrobiły zbójecką kryjówkę i bawiły się w zbójców w starej szopie na siano. Lasse był Robin Hoodem, Bossę był drugim hersztem i nazywał się Rinaldo Rinaldini. Zabawa należała do udanych, trwała do dziewiątej wieczorem.

Kopanie kartofli
Nazajutrz wszyscy mieli kopać kartofle, z tego powodu przez trzy dni bohaterowie nie musieli chodzić do szkoły.

Część III

Lisa kończy 9 lat

Lisa skończyła już dziewięć lat i nadal mieszkała w Bullerbyn (po polsku nazwa ta oznacza „Hałasowo”). Wioska przyciąga ludzi ze względu na piękne położenie na wzgórzu i zapierające dech w piersiach widoki na las. Niektórzy przyjeżdżali i przyglądali się otoczeniu.

Wizyta wytwornej pani i jej córeczki w Bullerbyn

Pewnego razu przyjechała „bardzo wytworna pani z dziewczynką”. Były bardzo elegancko ubrane, mała miała na imię Monika. Mama Lisy zaprosiła je na sok wiśniowy do ogrodu, poleciła córce pobawić się z nieznajomą.

Popisy na szczudłach Lassego

Lasse zaczął się popisywać i chodzić na bardzo wysokich szczudłach, sięgających pierwszego piętra domu. Niestety, zagapił się i wszedł w wystawione przez Agdę wiadro z pomyjami dla prosiaków: „Wylał całe wiadro świńskich pomyj i sam rozłożył się w nich jak długi”.

Gdy już się umył, wrócił tak samo pewny siebie, jak przed upadkiem, wykręcił włosy z
wody, spojrzał na Monikę i powiedział: „- Czego się nie robi, żeby ludzie mogli trochę się zabawić!”.

Chłopcy zaczęli rozmawiać z Moniką, Olle pokazał jej nawet malutką Kerstin. Gdy Lisa zauważyła, że nowo poznana dziewczynka ma piękną broszkę, a natychmiast ją odpięła i włożyła jej do ręki. Mamusia Moniki także mówiła, żeby Lisa przyjęła podarunek i w końcu bohaterka grzecznie podziękowała. Była to piękna ozdoba: „Była cała z małych czerwonych paciorków i najładniejsza, jaką kiedykolwiek widziałam”. Po powrocie Britty i Anny z Wielkiej Wsi, dziewczynki także poznały gości. Opowiedzieli Monice o swoich zabawach i o życiu w Bullerbyn, a ta była zachwycona. Niestety, wkrótce odjechała wraz z mamą.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Problematyka „Dzieci z Bullerbyn”
2  Plan wydarzeń „Dzieci z Bullerbyn”
3  Tajemnicza Skrzynia MędrcówKomentarze: Dzieci z Bullerbyn - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: