Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Część I

Przedstawienie dzieci z Bullerbyn


Opowieść o dzieciach z Bullerbyn rozpoczyna Lisa. Ma prawie osiem lat i dwóch braci: dziewięcioletniego Lasse i ośmioletniego Bossę. Pierwszy umie opowiadać okropne historie o duchach, jest bardzo silny, bardzo szybko biega, a drugi ma podobne zdolności sportowe co dziewczynka. Opowiada historie o przygodach, w których weźmie udział, gdy będzie duży. Lisa nie ma siostry, choć bardzo by chciała, „To wielka szkoda. Chłopcy są tacy nieznośni!”.

Cała rodzina Lisy mieszka w zagrodzie, która nazywa się Środkowa: „Nazywa się tak dlatego, że leży pomiędzy dwoma innymi. Tamte zagrody nazywają się Północna i Południowa. Wszystkie trzy położone są obok siebie”.

W Zagrodzie Południowej mieszka chłopiec, który ma na imię Olle, ma osiem lat i jest jedynakiem. Olle jest bliskim przyjacielem rodzeństwa, podobnie jak mieszkające w Zagrodzie Północnej dziewczynki: Britta i Anna: „Britta ma dziewięć lat, a Anna tyle co ja. Lubię obie jednakowo. Może tylko trochę bardziej Annę”. Więcej dzieci nie ma już w Bullerbyn, małej wiosce składającej się jedynie z trzech wspomnianych zagród: Północnej, Środkowej i Południowej.

Wieczorami dzieci opowiadały historie o duchach, czytały książki (np. „Wiosny Szwecji”), grały w wilka i owce. Zasypiały, gdy Lasse gasił światło. Aby nie wstawać z łóżka, chłopak przymocował do wyłącznika kawałek tektury, do którego przywiązał sznurek sięgający aż do jego łóżka. Lasse chciał zostać kiedyś inżynierem. Bossę z kolei zamierzał zostać wodzem Indian (albo maszynistą – zależało od jego nastroju), a Lisa… mamą. Jak mówiła: „bardzo lubię małe, malutkie dzieci. Mam siedem lalek, dla których jestem mamą”.

Gdy dzieci wychylają się ze swojego okna, mogą zajrzeć prosto do pokoju Ollego. On też mieszka w pokoju na poddaszu, a Zagroda Środkowa i Południowa położone są blisko siebie.

Podwórka domów przedzielone są ogromnym drzewem. Gałęzie lipy sięgają od okien Lassego i Bossego aż do okna Ollego. Gdy chłopcy pragną odwiedzić się nawzajem, przechodzą do siebie po jej gałęziach. Gdy pewnego dnia ich rodzice postanowili ściąć lipę, ponieważ zacieniała pokoje, Lasse, Bossę i Olle przebłagali ich. Drzewo stoi po dziś dzień.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Nocleg w stogu siana
2  Lasse Erikson - charakterystyka
3  Plan wydarzeń „Dzieci z Bullerbyn”