Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dzieci z Bullerbyn to powieść dla dzieci i młodzieży (niektórzy powracają do niej nawet w dojrzałym wieku) szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Tytuł oryginału brzmi Alla vi barn i Bullerbyn.

Książka ukazała się w 1947 roku i natychmiast zyskała ogromną sympatię odbiorców. Dwa lata po premierze opublikowano kontynuację przygód bohaterów: „Więcej o dzieciach z Bullerbyn” (szw. „Mer om oss barn i Bullerbyn”, 1949), a trzy lata późnie – „Wesoło jest w Bullerbyn” (szw. „Bara roligt i Bullerbyn”, 1952).
Polski rynek seria zawojowała dopiero w 1957 roku, dzięki przekładowi Ireny Szuch-Wyszomirskiej (wszystkie trzy tomy zawarte w jednej części).


Uzupełnieniem fabuły są trzy książki z ilustracjami, zatytułowane:
  • „Boże Narodzenie w Bullerbyn” (szw. „Jul i Bullerbyn’, 1963),

  • „Wiosna w Bullerbyn” (szw. „Vår i Bullerbyn”, 1965),

  • „Dzień Dziecka w Bullerbyn” (szw. „Barnens dag i Bullerbyn”, 1966).

W czym tkwi niezmienna popularność szwedzkiej powieści? Być może to oddanie narracji dziewczynce o imieniu Lisa i zmniejszenie dzięki temu dystansu między autorem a czytelnikiem jest powodem sukcesu opowieści o przygodach Lisy i jej towarzyszy? Dzięki temu wszystkie opisane historie wydają się bardziej prawdopodobne (nawet ta z uciekaniem przed bawołem czy opiekowanie się małą Kerstin).

Odpowiedzi na to pytanie istnieje tyle, ilu zagorzałych fanów serii – każdy ma swój własny powód, dla którego – mimo upływu lat – sięga po ukochaną książkę z dzieciństwa lub podsuwa ją swojemu dziecku.

Mapa serwisu: