Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dzieci z Bullerbyn” to ponadczasowe świadectwo dziecięcej pomysłowości i wyobraźni. Nie sposób wyliczyć wszystkich zabaw i pomysłów szóstki z „Hałasowa”. Oto tylko niektóre z nich.

Droga ze szkoły dzieci z Bullerbyn przebiegała zawsze w miłej atmosferze:
„Idziemy i rozmawiamy o wszystkim, co zdarzyło się w szkole, a czasem opowiadamy sobie bajki albo też rozmawiamy o tym, co będziemy robić, gdy dorośniemy, i różne takie inne rzeczy. Czasem siadamy sobie na skraju drogi i odpoczywamy trochę, a czasem włazimy na drzewa lub idziemy po płocie zamiast po drodze, żeby nie było zawsze tak samo”.

Dzieci wymyślały różne konkursy, na przykład kto pierwszy znajdzie óre, kto będzie najdłużej trzymał w ten sposób cukierek w ustach, by się nie rozpuścił, kto najdłużej potrafi wstrzymać oddech, kto najdalej potrafi pluć...

Pomysł urządzenia pokoiku w rozpadlinie skalnej i chatki w stogi siana

Pewnego dnia Britta wpadła na pomysł urządzenia pokoiku w rozpadlinie skalnej, której ściany tworzyły małą izdebkę. Dziewczynki urządziły sobie „najmilsze w świecie miejsce do zabawy”. Kamienną podłogę zdobiły małe kawałki szmacianych dywaników, meble imitowały skrzynki po cukrze, obrus był zrobiony z kolorowej chustki. Izba wypełniła się skarbami bohaterek, wkrótce też odkryli ją chłopcy.

Następnego dnia zaraz po śniadaniu Lasse, Bossę i Olle znów gdzieś przepadli. Dziewczynki postanowiły ich poszukać. Po wspólnym obiedzie chłopcy zaczęli osobno znikać. Bohaterki zaczęły ich śledzić, aż w końcu – przy pomocy Svippa – odkryły ich tajemnicę: „Była nią chatka, którą chłopcy wybudowali sobie na pastwisku”.

Chłopcy zbudowali śliczną chatkę. Przybili gwoździami kilka desek do czterech drzew stojących w czworoboku tak, że w każdym rogu chatki stało drzewo. Potem powtykali dokoła w ziemię krzaki jałowca, i to były ściany. Mniejsze deski ułożyli jako dach i przykryli je starą końską derką.

Zabawa w Indian

Pewnego dnia Lasse wyraził pozwolenie na wspólną zabawę z siostrą i jej towarzyszkami. Bawili się w Indian:
„Lasse był wodzem i nazywał się Silna Pantera, Bossę - Rączy Jeleń, a Olle - Drapieżny Sęp. Britta musiała nazywać się Mruczącym Niedźwiedziem, Anna - Żółtym Wilkiem, a ja - Przebiegłym Lisem”.


strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Dzieci z Bullerbyn - streszczenie
2  Jazda na łyżwach na zamarzniętym jeziorze
3  Spotkanie z Wodnikiem