Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy dziewczynki wspomniały o desce w podłodze na strychu, chłopcy czym prędzej oddalili się z podwórza pod pozorem obejrzenia ptasich jaj. Lisa, Anna i Britta pobiegły zaś do mamy Ollego i powiedziały jej, że chcą tylko wziąć coś z pokoju Ollego. Szybko przeszły po lipie do pokoju Lassego i Bossego, stamtąd pobiegły pędem na strych, gdzie znowu schowały za ubraniami. Zaledwie zdążyły tam stanąć, a już usłyszały tupanie chłopców na schodach.

Gdy Lasse otworzył pokrywkę, wszyscy równo wrzasnęli, a dziewczynki wybiegły ze śmiechem z ukrycia: „- Teraz macie już pewnie tyle tej tajemnej mocy, że wystarczy wam na cały rok!. Wówczas Lasse cisnął zęby Agdy na podłogę i powiedział, że dziewczyny nie powinny w ogóle istnieć na świecie, bo „one tylko wszystko psują”.

Noc świętojańska w Bullerbyn

Zaraz pierwszego wieczoru po rozpoczęciu wakacji dzieci szły nad jezioro w Zagrodzie Północnej łowić ryby własnoręcznie zrobionymi wędkami. Ten wieczór Lasse nazywa Wielkim Wieczorem Rybackim, a pagórek, na którym siedzą – Okonim Wzgórzem.

Innym symbolicznym wakacyjnym wieczorem jest wieczór świętojański. Na łące w Zagrodzie Południowej stawiano wówczas wielki słup. Dzieci ozdabiały go znalezionym wspólnie w lesie gałęziami, wiankami z bzu, śpiewając przy tym piosenki. Gdy już wszystko było gotowe, rozpoczęły się tańce wokół tej wielkiej zielonej kolumny, przy akompaniamencie harmonijki. Potem wszyscy usiedli na łące i pili kawę, jedli też bułeczki i ciastka.

Po napełnieniu żołądków dzieci i rodzice bawili się w „Ostatnia para naprzód" i inne gry, a Svipp biegał wokoło i szczekał.

Tego wieczoru bohaterowie mogli kłaść się spać tak późno, jak tylko chcieli:
„Agda powiedziała, że jeżeli się przelezie przez dziewięć płotów, zanim się pójdzie spać, i jeśli się zerwie dziewięć rodzajów kwiatów i położy się je pod poduszkę, to w nocy będzie się miało sen. O tym, za kogo się wyjdzie za mąż. Britta, Anna i ja miałyśmy wielką ochotę prze-leźć przez dziewięć płotów, chociaż zdecydowałyśmy już dawno, za kogo wyjdziemy za mąż. Ja wyjdę za Ollego, a Britta i Anna za Lassego i Bossego”.
Chłopcy poprosili dziewczynki, żeby śniły o kimś innym, a nie o nich. Gdy usłyszeli od Agdy, że przez czas pokonywania płotów nie można rozmawiać i śmiać się, jeszcze mocniej obśmiali ten pomysł. Dziewczynki jednak były obojętne na te uszczypliwości i zabrały się do pokonywania przeszkód:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Anna Andersson – charakterystyka
2  Plan wydarzeń „Dzieci z Bullerbyn”
3  Poszukiwanie skarbuKomentarze: Dzieci z Bullerbyn - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: