Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Poziomkowe miejsce” tajemnicą dziewczynek

Któregoś dnia, gdy dziewczynki z parobkiem zwoziły siano, napotkały „poziomkowe miejsce”. Rosło tam tyle owoców, że nigdy czegoś podobnego nie widziały. Obiecały sobie, że nie powiedzą o tym odkryciu chłopcom, a wieczorem raczyły się smakołykami z cukrem i śmietanką.

W ciągu następnych dni dziewczynki poszukiwały podobnych miejsc, cały czas ciesząc się przez chłopcami ze swej tajemnicy. Ci, aby nie zostać gorszymi, także mieli sekret. Zrobili dziewięć grot w stogu siana, oczywiście nie chwili powiedzieć, w którym miejscu.

Choć Lisa, Britta i Anna szukały ich kilka dni, nie znalazły grot. Podobno prowadziła do nich specjalna mapa, której także – mimo usilnych starań – nie mogły zdobyć. Na szczęście pomógł im przypadek i Lisa znalazła mapę ukrytą na lipie. Groty zostały zdobyte:

„Były to duże i piękne groty i chłopcy musieli włożyć moc pracy w zrobienie ich. Do ostatniej prowadził tak długi korytarz, iż myślałyśmy, że nigdy się nie skończy. (…) Przede mną była grota. Siedzieli tam Lasse, Bossę i Olle. Ale się zdziwili, gdy nas ujrzeli!”.

Tak jak dziewczynkom, tak i chłopcom udało się poznać tajemnice. Pomogły im patyczki, rzucane przez Lisę, Brittę i Annę przez całą drogę na poziomkową polanę.

Nocleg w stogu siana

Pewnego dnia chłopcy postanowili nocować w stogu siana. Choć mama Lisy uważała, że małe dziewczynki nie powinny nocować w stogu, w końcu pozwoliła im także na nocną zabawę.

Po zrobieniu kanapek i zabraniu koców, wszyscy wyszli z domu o godzinie ósmej wieczorem. Chłopcy mieli spać w stogu Zagrody Środkowej, a dziewczynki w stogu Zagrody Północnej. Olle zabrał również Svippa.

Gdy już dziewczynki miały udać się w stronę swojej „sypialni”, Lasse krzyknął:
„- Śpijcie dobrze! Jeśli będziecie mogły! W zeszłym roku znaleziono żmiję w sianie w Zagrodzie Północnej. Ciekaw jestem, czy i w tym roku jest tam jakaś żmija?
A Bossę powiedział:
- Może tak, a może nie! Lecz na pewno jest tam cała masa myszy polnych! Brrrr... jakie to wstrętne!”.


Choć na dworze było jasno, w stogu było niemal zupełnie ciemno. Dziewczynki położyły się na sianie, które pięknie pachniało, ale także kłuło. Rozmowom nie było końca. Nie chciało im się wcale spać, tylko jeść. Nagle usłyszały wycie:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Bosse Erikson – charakterystyka
2  Zakupy w sklepie w Wielkiej Wsi
3  Przygoda z baranem UrlikiemKomentarze: Dzieci z Bullerbyn - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: