Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Straszne, przeraźliwe wycie! Jak gdyby tysiąc duchów zawyło naraz. Cud, że nie umarłyśmy! Nie, nie umarłyśmy, tylko zaczęłyśmy wrzeszczeć. Ach, jakże Lasse, Bossę i Olle się śmiali! Bo to oni oczywiście tak wyli i siano szeleściło wtedy, kiedy czołgali się do nas”.

W końcu chłopcy poszli z powrotem na swój stóg. Dziewczynki zamierzały się odegrać, ale w końcu zasnęły. Obudziło je pianie koguta w Zagrodzie Północnej i chłód. Gdy już wyszły ze stogu, spotkały wracających chłopców. W domu okazało się, że wszyscy jeszcze śpią, była dopiero 4:30.

Powrót do szkoły

Nadszedł czas powrotu do szkoły. Szkoła była nieco oddalona od Bullerbyn. Dzieci musiały wychodzić z domu już o siódmej, zaopatrzone w mleko i kanapki. Lisa bardzo cieszyła się na spotkanie z koleżankami i panią, chłopcy trochę mniej.

Nauczycielka mieszkała w szkole, na piętrze. Miała śliczny pokoik, pianino, dużo książek i małą kuchenkę. Uczniowie pomagali jej przynosić drewno, za co w zamian pożyczała im książki i zapraszała na czekoladę.

Opowieści o trollach, olbrzymach i czarownicach w drodze do i ze szkoły

Droga do szkoły jesienią i zimą jest bardzo trudna ze względu na panującą jeszcze ciemność i las dookoła. Na szczęście Lasse urozmaicał ten czas opowieściami o mieszkających w lesie trollach, olbrzymach i czarownicach. Często opowiadał też o gwiazdach, znał się na nich.

Przedwigilijna Śnieżyca

Przed Gwiazdką miała miejsce wielka śnieżyca. Śnieg zaczął padać na tydzień przed Wigilią. Drugiego dnia opadów dzieci z Bullerbyn opuściły szkołę duże wcześniej, niż zawsze:

„O pierwszej wyszliśmy ze szkoły. Ach, jakież były zaspy! A jaki wicher! Musieliśmy iść zgięci wpół (…) Szliśmy i szli, i szli. Trzymaliśmy się za ręce, żeby się nie pogubić. Śnieg sięgał mi wysoko za kolana i muszę przyznać, że wtedy niezbyt prędko można się posuwać naprzód. Wicher przenikał na wskroś i zrobiło się tak zimno, że zdrętwiały nam palce u nóg i rąk”.
Dzieci zdecydowały się zrobić postrój u szewca. Dziewczynki nie miały już siły dalej iść. Rzemieślnik nie ucieszył się na ich widok, nie poczęstował ich nawet niczym ciepłym do picia, mimo iż sam rozgrzewał się kawą.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Problematyka „Dzieci z Bullerbyn”
2  Poszukiwanie skarbu
3  Charakterystyka mieszkańców BullerbynKomentarze: Dzieci z Bullerbyn - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: