Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy zmierzch zapadł, śnieg przestał padać i wiatr ucichł. Niestety, ogromne zaspy uniemożliwiały przebycie dalszej drogi. Lisa był bliska płaczu, gdy nagle usłyszała dzwonki u sanek – jej tatuś jechał pługiem śnieżnym. Wszyscy razem wrócili do Bullerbyn, gdzie dostali gorącego rosołu z kluseczkami.

Boże Narodzenie w Bullerbyn

Następnego dnia słońce świeciło, a biały puszysty śnieg leżał na wszystkich drzewach. Tego dnia bohaterowie mieli po raz ostatni przed Gwiazdką iść do szkoły. Gdy już dotarli na miejsce, nauczycielka przeczytała wszystkim śliczne opowiadanie, a na koniec rozdała książki zamówione aż ze Sztokholmu.

Choć dzieci obiecały mamom, że nie zajrzą do książki aż do Gwiazdki, w drodze do domu Britta odczytała na głos swoją.

W domu wszyscy byli zajęci robieniem świątecznej kiełbasy i wszędzie był straszny rozgardiasz. Zaraz po obiedzie rodzeństwo wyszło na dwór zbudowało w ogrodzie ogromną, piękną latarnię ze śniegu. Pomagali im Britta, Anna i Olle. Na koniec przyjaciele wynieśli snopki świąteczne dla ptaszków

Wieczorem wszyscy siedzieli u dziadziusia wokół dużego, okrągłego stołu i kleili koszyczki na choinkę. Zrobili pięćdziesiąt cztery koszyczki, które podzielili równo po osiemnaście dla Zagrody Północnej, osiemnaście dla Zagrody Środkowej i osiemnaście dla Południowej. Lisa była szczęśliwa:
„Jest to najprzyjemniejsze ze wszystkiego, co znam. Jest nam wtedy - wszystkim dzieciom w Bullerbyn - tak wesoło! Wesoło jest nam zresztą często. I latem, i w zimie, i na wiosnę, i na jesieni. O, jak nam jest wesoło!”.


Część II

Narodziny małej Kerstin, siostrzyczki Ollego

Do mieszkających w Bullerbyn dzieci - Lasse, Bossę, Lisa, Olle, Britta, Anna – dołączyła mała siostrzyczka Ollego, która ma zaledwie parę miesięcy i stała się oczkiem w głowie całej wioski. Pieczenie wigilijnych pierników

Początkiem Świąt Bożego Narodzenia dla dzieci z jest dzień pieczenia pierników. Panuje ogólna wesołość, jak w wieczór wigilijny. Najlepszą foremką do pierniczków w domu Lisy jest mały prosiaczek. Zawsze zagarnia ją Lasse.

Konkurs liczenia ziarnek grochu zamkniętych w butelki


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Historia zęba Ollego
2  Spotkanie z Wodnikiem
3  Olle – charakterystykaKomentarze: Dzieci z Bullerbyn - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: