Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po pieczeniu pierników odbywa się specyficzny konkurs:
„(…) włożyliśmy trzysta dwadzieścia dwa ziarnka grochu do butelki i obeszliśmy z nią wszystkie zagrody w Bullerbyn, i wszyscy musieli zgadywać, ile ziarnek grochu jest w butelce. Ten, kto odgadnie najlepiej, miał dostać ciastko w nagrodę”.


Wybór i ścinanie choinek

Nazajutrz dzieci z tatusiami jadą do lasu po choinki, a mamusie gotują jedzenie.

Wigilia

Gdy nadchodzi w końcu dzień wigilijny, od samego rana czuć świąteczną atmosferę, co widać z relacji Lisy:
„obudziłam się bardzo wcześnie i pobiegłam do kuchni tylko w koszuli i - oj, jak tam było pięknie! Na podłodze leżały nowe gałgankowe chodniki, poręcz wokół pieca owinięta była białą, zieloną i czerwoną karbowaną bibułą, wielki, rozsuwany stół zasłany był świątecznym obrusem, a wszystkie miedziane rondle były świeżo wyczyszczone”.


Po południu w dzień wigilijny rodzeństwo zazwyczaj odwiedza Kristin w Zagajniku z całym koszykiem smakołyków, włożonych tam przez wszystkie mamy („duży kawałek szynki i kiełbasa, i ser świąteczny, i kawa, i pierniki, i świeczki, i cukierki, i już nie pamiętam, co jeszcze”). Przedtem wszyscy idą do dziadziusia, gdzie wspólnie ubierają choinkę.

Po powrocie do domu nadszedł czas na spędzanie chwil z rodziną. Lisa, Lasse i Bossę maczali sobie kawałki chleba w wielkim rondlu, w którym gotowała się kiełbasa i szynka („Ach, jakże to było doskonałe!”), a potem czekali na prezenty. Gdy w końcu zrobiło się ciemno, dzieci poszły z upominkami do przyjaciół, nakładając maski krasnoludków na twarze.W końcu nadszedł czas kolacji. Rodzina Lisy zasiadła przy rozsuwanym, świątecznym stole w kuchni: „Na stole paliły się świece i stała masa jedzenia, ale ja jadłam niemal wyłącznie szynkę. No i oczywiście kaszę”.

Po kolacji przystąpiono do wspólnej lektury Biblii, śpiewania kolęd i rozpakowywania prezentów. Rodzeństwo dostało po tyle samo upominków. Wieczór zakończył się wspólnym tańcem wokół choinki.

Sylwester

Nadszedł Sylwester. Dzieci zamierzały czuwać aż do północy, chłopcy w pokoju Lassego, a dziewczynki u Lisy. Przygotowaniom nie było końca:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zabawy dzieci z Bullerbyn
2  Działalność Wiśniowej Spółdzielni
3  Jazda na łyżwach na zamarzniętym jeziorzeKomentarze: Dzieci z Bullerbyn - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: