Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Ach, jak wesoło było tego wieczoru. Sprzątnęłam ślicznie mój pokój, wyrzuciłam na dwór i wy trzepałam wszystkie dywaniki, starłam kurze i przyniosłam sobie śliczny lichtarz z pięcioma świecami. Postawiłam go na środku stołu. Dokoła poustawiałam: miskę z jabłkami, dzbanek z sokiem jeżynowym i talerz z orzechami”.


W oczekiwaniu na północy dzieci zaczęły topić ołów, który dostały od dziadziusia. Wróżba miała im powiedzieć, co czeka je w Nowym Roku. Gdy już wszyscy stopili swój ołów, usiedli na podłodze przed ogniem i zaczęli opowiadać bajki. Potem grano „w orzechy”, aż w końcu, bawiący się stopniowo ulegali zmęczeniu. Bossę nie wytrzymał i zasnął.

Po wybiciu północy dzieci zgasiły świece, stanęły przy oknie i wyglądały w ciemną noc, by zobaczyć, czy nie nadjeżdża Nowy Rok: „Nie zobaczyliśmy jednak nic”.

Wizyta mieszkańców Bullerbyn u cioci Jenny
Najprzyjemniejszą rzeczą w ciągu całych ferii świątecznych była wizyta mieszkańców Bullerbyn u cioci Jenny. Mieszkała ona w zagrodzie, która położona jest daleko za Wielką Wsią. Droga trwała wiele godzin, wszyscy podróżowali saniami: „Nasze sanie jechały pierwsze, za nimi sanie z Zagrody Południowej, a za nimi sanie z Zagrody Północnej. Ach, jak pięknie dzwoniły dzwoneczki!”.

Po dotarciu na miejsce dzieci bawiły się z trzema córeczkami cioci Jenny. Na przyjęciu było także mnóstwo innych dzieci. Bawiono się w czarownicę, w „Wodę, roślinę, kamień!”. Lisie bardzo podobał się domek dla lalek swoich kuzynek. Gdy dorośli w końcu się najedli, przyszli do dzieci i bawili się razem z nimi:
„Tatuś Ollego był ciuciubabką. (…) Potem graliśmy w fanty. (…) Bawiliśmy się długo i było nam bardzo wesoło. Anna i ja wymykałyśmy się tylko od czasu do czasu, żeby popatrzeć na domek lalek”.


Najprzyjemniejszą rzeczą z wizyty u cioci Jenny był nocleg. Było czternaścioro dzieci. Wszyscy mieli spać rzędem na podłodze, rozłożono sienniki, rozdano koce. W końcu, po wysłuchaniu wielu opowieści, dzieci zasnęły.Nazajutrz wszyscy wyruszyli w drogę powrotną. Do Bullerbyn dotarli po południu, już po zmroku.

Jazda na łyżwach na zamarzniętym jeziorze


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zakupy w sklepie w Wielkiej Wsi
2  Problematyka „Dzieci z Bullerbyn”
3  Lisa Erikson - charakterystykaKomentarze: Dzieci z Bullerbyn - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: