Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pewnego dnia dzieci postanowiły pojeździć na łyżwach na zamarzniętym jeziorze. Mimo wyrąbanej w lodzie przerębli, mamy zgodziły się na zabawę. Bohaterowie obiecali zachowywać się ostrożnie i omijać otoczoną jałowcem dziurę. Niestety, Lasse chciał się popisać i w końcu wpadł do wody:
„I nagle - plusk! Wjechał tyłem prosto do przerębli, gdyż zapędził się zbyt daleko. Zaczęliśmy krzyczeć. Lasse krzyczał najgłośniej. Przestraszyliśmy się okropnie, bo myśleliśmy, że Lasse utonie. Położyliśmy się na lodzie długim rzędem, trzymając jedno drugie za nogi. Bossę leżał na samym przodzie przy przerębli, a my trzymaliśmy go z całej, całej siły za nogi. Wtedy Bossę wyciągnął Lassego z przerębli i pobiegliśmy do domu, ile było sił w nogach”.

Gdy chłopiec doszedł do siebie w zaciszu domowego ogniska i dzięki opiece mamy, wieczorem dołączył do przyjaciół. Wspólnie zbudowali fortecę ze śniegu i bawili się w wojnę na kule śnieżne, a potem w berka w ciepłej oborze.

Zakończenie ferii świątecznych i powrót do szkoły

Gdy ferie świąteczne się skończyły, nadszedł czas powrotu do szkoły. Dzieci podróżowały do niej na Sparkach (specjalnych sankach, podobnych do hulajnogi). Pierwszego dnia pani poczęstowała dzieci kupionymi w Sztokholmie cukierkami, dziewczynki wymieniały się zakładkami do książek, a chłopcy organizowali wojnę na kule śnieżne. Na wiosnę królowała z kolei gra w kulki oraz w klasy.

Wielkanoc

Prócz Bożego Narodzenia, w Bullerbyn kolejnym hucznie obchodzonym świętem jest Wielkanoc. Wczesnym rankiem dzieci przygotowywały kartki z białego papieru, które potem szpilką miały przyczepiać ludziom na plecach tak, by tego nie zauważyli. Rysowały na nich śmieszne postacie, pisały „Zły orangutan” i „Ostrożnie, pies” i podobne rzeczy.

Próby przyczepienia ich sobie wzajemnie nie udały się, tylko Agda dała sobie przez nieuwagę przypiąć napis „Ach, jak lubię Oskara!”. Gdy parobek przyszedł na obiad, zauważył napis, śmiał się i powtarzał: „- To dobrze, kochana Agdo, to dobrze!”.

W Wielki Czwartek dzieci tradycyjnie przebrały za Baby Jagi i udawały, że latają na miotłach, a w Wielką Sobotę urządziły przyjęcie pod nieobecność rodziców, by przygotować pisanki wielkanocne. Malowanie przebiegło w wesołej atmosferze, potem wszyscy wzięli udział w konkursie jedzenia jajek, by na koniec wyruszyć na poszukiwanie jaj wielkanocnych z cukierkami w środku, schowanych przez mamę Lisy, Lassego i Bossego.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Olle – charakterystyka
2  Poszukiwanie skarbu
3  Anna Andersson – charakterystykaKomentarze: Dzieci z Bullerbyn - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: