(2/4) Albert Camus - życiorys - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rok 1930 okazaÅ‚ siÄ™ przeÅ‚omowy w życiu Camusa – wówczas to rozpoczÄ…Å‚ swÄ… dziaÅ‚alność twórczÄ…, wynikajÄ…cÄ… w dużej mierze z lektury i zainteresowania siÄ™ dzieÅ‚ami francuskich klasyków. W tym czasie zwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ również z algierskÄ… lewicÄ… i przez jakiÅ› czas byÅ‚ czÅ‚onkiem Komunistycznej Partii Algierii. ZaczÄ…Å‚ również interesować siÄ™ teatrem, a z zamiÅ‚owania tego zrodziÅ‚y siÄ™ liczne sztuki sceniczne, które pisaÅ‚ do koÅ„ca swych dni. W latach 1935-1939, wraz z grupÄ… mÅ‚odych intelektualistów lewicowych, zaÅ‚ożyÅ‚ „Théâtre de l'Equipe”. DziÄ™ki jego zaangażowaniu wystawiono „Requiem dla zakonnicy” Williama Faulknera i „Biesy” Fiodora Dostojewskiego. Niestety, caÅ‚a twórczość teatralna Alberta Camusa byÅ‚a i nadal jest najmniej doceniana przez krytyków literackich i jego odbiorców.

Przed wybuchem II wojny Å›wiatowej Camus pracowaÅ‚ jako dziennikarz w gazecie „Alger-républicain”, najpierw jako stażysta, a nastÄ™pnie jako zastÄ™pca redaktora naczelnego, reporter polityczny i recenzent książek. Z tego okresu pochodzÄ… jego recenzje dzieÅ‚ literackich Jean-Paula Sartre’a i artykuÅ‚y, analizujÄ…ce warunki spoÅ‚eczne muzuÅ‚maÅ„skiej spoÅ‚ecznoÅ›ci regionu Kabylii.

W 1940 roku wyjechaÅ‚ do Paryża, majÄ…c nadziejÄ™, że podejmie tam pracÄ™ reportera w prasie lewicowej. Ze wzglÄ™du na atak Niemiec na FrancjÄ™ musiaÅ‚ wrócić do Afryki Północnej, gdzie rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ jako nauczyciel w Oranie i ożeniÅ‚ siÄ™ z Francine Faure, nauczycielkÄ… matematyki. Jako zdeklarowany pacyfista, otwarcie protestowaÅ‚ przeciwko wojnie w Europie, co naraziÅ‚o go na niebezpieczeÅ„stwo, wynikajÄ…ce z ograniczenia praw wolnoÅ›ciowych we Francji czasów wojny. Po zaledwie kilkutygodniowym pobycie w Oranie, w marcu 1940 roku, zostaÅ‚ zmuszony do opuszczenia Algierii ze wzglÄ™du „na zagrożenie dla bezpieczeÅ„stwa narodowego”.

W ostatnich latach okupacji Francji i po wyzwoleniu Camus kontynuowaÅ‚ pracÄ™ dziennikarza jako redaktor paryskiej gazety „Combat”, na Å‚amach której przedstawiaÅ‚ różnorodne i niezależne poglÄ…dy lewicowych, w których dominowaÅ‚o przesÅ‚anie ideałów sprawiedliwoÅ›ci, prawdy i wiary oraz przybliżaÅ‚ polityczny program, oparty na głębokiej, moralnej postawie czÅ‚owieka. PojawiajÄ…ce siÄ™ ostre polemiki pomiÄ™dzy zwolennikami poglÄ…dów prawicowych i lewicowych ostatecznie zniechÄ™ciÅ‚y go do dalszej pracy i w 1947 roku opuÅ›ciÅ‚ redakcjÄ™ pisma.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz siÄ™ wiÄ™cej
1  Dżuma - streszczenie
2  Pozostali bohaterowie
3  Dżuma - czas i miejsce akcji, narracja