Albert Camus - życiorys - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Albert Camus (francuski pisarz, dramaturg, eseista, czoÅ‚owy przedstawiciel egzystencjalizmu w literaturze) przyszedÅ‚ na Å›wiat 7 listopada 1913 roku w Mondovi w Algierii w ubogiej rodzinie robotniczej. Jego ojciec, Lucien, robotnik alzackiego pochodzenia, zginÄ…Å‚ w czasie I wojny Å›wiatowej pod MarnÄ… w niespeÅ‚na rok po narodzinach Alberta. Wówczas to rodzica Camus, ze wzglÄ™du na zÅ‚Ä… sytuacjÄ™ finansowÄ…, musiaÅ‚a przenieść siÄ™ do Belcourt – robotniczej części Algieru w pobliżu arabskiej dzielnicy miasta, gdzie zamieszkaÅ‚a wraz z babkÄ… Alberta i jego sparaliżowanym stryjem w niewielkim, dwupokojowym mieszkaniu.



W 1918 roku Camus rozpoczął naukę w jednej z algierskich szkół podstawowych. Dzięki pomocy i wsparciu nauczycieli, a zwłaszcza Louisa Germaina, uzyskał stypendium, które umożliwiło mu dalszą edukację w liceum. Lata nauki to dla przyszłego pisarza czas intensywnego rozwoju intelektualnego i licznych zainteresowań sportowych, przerwany w 1930 roku pierwszym poważnym atakiem gruźlicy. Rozwój choroby zmusił Camusa do zaprzestania uprawiania sportów i przerwania studiów. Po odzyskaniu sił opuścił on dom rodzinny i rozpoczął samodzielne życie, podejmując się rozmaitych prac. Pracował między innymi dla Instytutu Meteorologicznego, sprzedawał części zamienne dla samochodów, udzielał prywatnych lekcji. Jednocześnie kontynuował studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu w Algierze. W 1934 roku poślubił Simone Hic, córkę zamożnego lekarza okulisty, lecz ich małżeństwo rozpadło się po niespełna dwóch latach.



W okresie nauki Albert Camus zaprzyjaźniÅ‚ siÄ™ z jednym ze swoich profesorów, Jeanem Grenierem, z którym znalazÅ‚ wspólne zainteresowania na pÅ‚aszczyźnie literatury, filozofii i sportu. Na studiach wyróżniÅ‚ siÄ™ w dziedzinie filozofii, otrzymujÄ…c w 1936 roku „Diplôme d'études supérieure” za pracÄ™, dotyczÄ…cÄ… zwiÄ…zków greckiej i chrzeÅ›cijaÅ„skiej myÅ›li filozoficznej w dzieÅ‚ach Plotyna i Å›wiÄ™tego Augustyna. DziÄ™ki temu mógÅ‚ podjąć pracÄ™ jako wykÅ‚adowca uniwersytecki, lecz kolejny atak gruźlicy zmusiÅ‚ go do wyjazdu do francuskich Alp w celu ratowania podupadajÄ…cego zdrowia. Po wizycie we WÅ‚oszech powróciÅ‚ do Algierii, gdzie rozpoczÄ…Å‚ dziaÅ‚alność publicystycznÄ…. Jego pierwsze pisma: „L'Envers et l'endroit” zostaÅ‚y opublikowane w 1937 roku. PodjÄ…Å‚ w nich tematykÄ™ dualistycznej koncepcji ludzkich problemów, która uwidaczniaÅ‚a siÄ™ przez nastÄ™pne lata w caÅ‚ej jego twórczoÅ›ci. Pierwsze eseje pisaÅ‚ zainspirowany pasjÄ… istnienia i zdolnoÅ›ci czÅ‚owieka do intensywnej komunikacji z naturÄ…, podkreÅ›lajÄ…c jednoczeÅ›nie kruchość i ponurość ludzkiej egzystencji.





strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz siÄ™ wiÄ™cej
1  Dżuma - streszczenie
2  Dżuma - problematyka utworu
3  Pozostali bohaterowie