Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Michel – dozorca w kamienicy Rieux, pierwsza ofiara dżumy.

Matka Rieux – osoba łagodna i dobra, przyjechała do Rieux, żeby pomóc mu podczas nieobecności żony.

Żona Rieux – wyjechała na kilka dni przed wybuchem epidemii do sanatorium. Umiera tam tuż przed zakończeniem epidemii, Riuex nie zdążył się z nią zobaczyć przed jej śmiercią.

Othon – sędzia śledczy, człowiek bardzo surowy i „sztywny”. Mówi „pani” do żony, w trzeciej osobie („on”, „ona”) do dzieci. Ubiera się zawsze bardzo elegancko, jak na pogrzeb. Bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków zawodowych i ubolewa nad tym, że jedynym przestępstwem, jakiego dopuszczają się po wybuchu epidemii mieszkańcy Oranu, jest nieprzestrzeganie rygorów związanych z chorobą. Zmienia się po śmierci swojego synka. Dobrowolnie zostaje w obozie kwarantanny, pracując tam jako ochotnik. Umiera na dżumę w ostatnich dniach epidemii.

Jeanne – żona Granda, odeszła od niego do innego mężczyzny.

Narzeczona Ramberta – mieszkanka Paryża, Rambert jest do niej bardzo przywiązany, po zakończeniu epidemii przyjeżdża do Oranu.

Gonzales – piłkarz, działacz kontrabandy, to on zajmuje się przemytem ludzi poza granice miasta.

Castel – stary lekarz, to on pierwszy wypowiada straszne dla mieszkańców słowo „dżuma”. Potem produkuje własne serum. Ciekawie przedstawiona jest jego relacja z żoną. Narrator mówi, że państwa Castel nie łączyło wielkie uczucie. Gdy jednak w czasie wybuchu epidemii pani Castel była poza bramami miasta, jako jedyna postanowiła wrócić – zrozumiała, że tak bardzo brakuje jej męża, że jest gotowa zaryzykować życie. Ostatecznie Castel umiera na dżumę.

Richard – lekarz, sekretarz syndykatu lekarzy.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - streszczenie
2  Doktor Bernard Rieux - charakterystyka
3  cytatyKomentarze: Pozostali bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-12 21:33:21

TO STRESZCZENIE JEST BARDZO DOBRE.CZYTAŁAM KSIĄŻKĘ,JEDNAK PARĘ MIESIĘCY TEMU I PRAWDĘ MÓWIĄC NIE PAMIĘTAŁAM TEGO , KTO,CO POWIEDZIAŁ. A TUTAJ TO ZNALAZŁAM. DZIĘKI.


2019-02-05 18:16:09

Też składam wyrazy szacunku dla tych, którzy pisza te opracowania. Są na prawde dobre, najlepsze ze wszystkich internetowych i wydawniczych. Czytam lektury, więc tym bardziej moge powiedzieć, że te teksty tutaj sa na prawdę pierwsza klasa :)


2019-01-26 21:18:51

opracowanie tłumaczą tresc ksiązki tak samo jak lekcja polskiego. z samej książki trudno jest wyciągnąc jej sens. opracowanie idealne dzieki niemu dostałam 5 z klasówki z dzumy ;)


2019-01-20 16:38:23

Smiem powiedzieć,że po przecyztaniu wszystkich streszczeń i opracowań wiem więcej niż po przeczytaniu książki;) oglomny szacunek dla autorów opracowania.


2019-01-13 18:38:28

ogólnie wszystko jest dobrze napisane, ktoś miał do tego głowę i chociaż zdażają się nieliczne błędy czy literówki to naprawdę można to wybaczyć, bo całe opracownie wraz z streszczeniem jest, że tak powiem, idealnie napisane. Pozdrawiam
Streszczenia książek
Tagi: