Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Michel – dozorca w kamienicy Rieux, pierwsza ofiara dżumy.

Matka Rieux – osoba łagodna i dobra, przyjechała do Rieux, żeby pomóc mu podczas nieobecności żony.

Żona Rieux – wyjechała na kilka dni przed wybuchem epidemii do sanatorium. Umiera tam tuż przed zakończeniem epidemii, Riuex nie zdążył się z nią zobaczyć przed jej śmiercią.

Othon – sędzia śledczy, człowiek bardzo surowy i „sztywny”. Mówi „pani” do żony, w trzeciej osobie („on”, „ona”) do dzieci. Ubiera się zawsze bardzo elegancko, jak na pogrzeb. Bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków zawodowych i ubolewa nad tym, że jedynym przestępstwem, jakiego dopuszczają się po wybuchu epidemii mieszkańcy Oranu, jest nieprzestrzeganie rygorów związanych z chorobą. Zmienia się po śmierci swojego synka. Dobrowolnie zostaje w obozie kwarantanny, pracując tam jako ochotnik. Umiera na dżumę w ostatnich dniach epidemii.

Jeanne – żona Granda, odeszła od niego do innego mężczyzny.

Narzeczona Ramberta – mieszkanka Paryża, Rambert jest do niej bardzo przywiązany, po zakończeniu epidemii przyjeżdża do Oranu.

Gonzales – piłkarz, działacz kontrabandy, to on zajmuje się przemytem ludzi poza granice miasta.

Castel – stary lekarz, to on pierwszy wypowiada straszne dla mieszkańców słowo „dżuma”. Potem produkuje własne serum. Ciekawie przedstawiona jest jego relacja z żoną. Narrator mówi, że państwa Castel nie łączyło wielkie uczucie. Gdy jednak w czasie wybuchu epidemii pani Castel była poza bramami miasta, jako jedyna postanowiła wrócić – zrozumiała, że tak bardzo brakuje jej męża, że jest gotowa zaryzykować życie. Ostatecznie Castel umiera na dżumę.

Richard – lekarz, sekretarz syndykatu lekarzy.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - streszczenie
2  Doktor Bernard Rieux - charakterystyka
3  cytatyKomentarze: Pozostali bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-15 23:13:57

ogólnie wszystko jest dobrze napisane, ktoś miał do tego głowę i chociaż zdażają się nieliczne błędy czy literówki to naprawdę można to wybaczyć, bo całe opracownie wraz z streszczeniem jest, że tak powiem, idealnie napisane. Pozdrawiam


2019-03-13 17:53:58

Podobnie jak charaktrystyki bohaterów pierwszoplanowych (z oczywistych względów bardziej szczegółowe) artykuł bardzo mi pomógł w przygotowaniach do konkursu... Dziękuję! :)


2019-03-09 15:51:17

Są jeszcze inni bohaterowie: 1. Staruszek wabiący i plujący na koty 2. Marcel i Louis- strażnicy którzy mają pomóc Rabertowi w ucieczce. 3. Stary astamtyk, dawny kramarz, który odlicza czas przekładając ziarna grochu.


2019-03-06 20:09:28

Wasze opracowania są najlepsze. Niedługo matura, więc na pewno będę z nich korzystać. Faktycznie stąd wiem więcej, niż po przeczytaniu lektury. Dzieki!


2019-03-03 16:42:26

opracowanie tłumaczą tresc ksiązki tak samo jak lekcja polskiego. z samej książki trudno jest wyciągnąc jej sens. opracowanie idealne dzieki niemu dostałam 5 z klasówki z dzumy ;)
Streszczenia książek
Tagi: