Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
ROZDZIAŁ I - Porwanie

Bohater powieści, trzydziestoletni pisarz Józio budzi się wczesnym rankiem z poczuciem lęku, że w wieku lat trzydziestu jest ciągle „niewypierzonym chłystkiem”. To sprawia, że robi bilans swego życia:
Przeszedłem niedawno Rubikon nieuniknionego trzydziestaka, minąłem kamień milowy, z pozorów wyglądałem na człowieka dojrzałego, a jednak nie byłem nim – bo czymże byłem? Trzydziestoletnim graczem w bridża? Pracownikiem przypadkowym i przygodnym, który załatwiał drobne czynności życiowe i miewał terminy? Jakaż była moja sytuacja? Chodziłem po kawiarniach i barach, spotykałem się z ludźmi zamieniając słowa, czasem nawet myśli, ale sytuacja była niewyjaśniona i sam nie wiedziałem, czym człowiek, czym chłystek; i tak na przełomie lat nie byłem tym, ani owym – byłem niczym – a rówieśnicy, którzy już się pożenili oraz pozajmowali określone stanowiska nie tyle wobec życia, ile po rozmaitych urzędach państwowych, odnosili się do mnie z uzasadnioną nieufnością.


Nagle spostrzega, że w pokoju jest ktoś jeszcze – rozpoznaje w tej postaci samego siebie, z boku obserwuje swoje wady i nie może uwierzyć, że to on. Zdenerwowany uderza sobowtóra w twarz i każe mu się wynosić. Postanawia pisać, by w ten sposób wyrazić swoje wnętrze.
Przerzucić się na zewnątrz! Wyrazić się! Niech kształt mój rodzi się ze mnie, niech nie będzie zrobiony mi!
– wykrzykuje. To dlatego, że przed chwilą doszedł do wniosku, że „człowiek jest najgłębiej uzależniony od swego odbicia w duszy drugiego człowieka” i że nigdy
nie jesteśmy samoistni, jesteśmy tylko funkcją innych ludzi, musimy być takimi, jakimi nas widzą[.]


Zaczyna pisać swoje dzieło i wtem rozlega się dzwonek do drzwi –
We drzwiach ukazuje się T. Pimko, doktor i profesor, a właściwie nauczyciel, kulturalny filolog z Krakowa, drobny, mały, chuderlawy, łysy, i w binoklach, w spodniach sztuczkowych, w żakiecie, z paznokciami wydatnymi i żółtymi, w bucikach giemzowych, żółtych.
Przyjechał złożyć „kondolencje z powodu śmierci pewnej ciotki”. Profesor siada i zaczyna czytać to, co przed chwilą napisał Józio. Stawia mu trójkę z plusem. Traktuje go jak ucznia, zwraca się do niego: „Niech Kowalski siedzi”, zaczyna przepytywać go z deklinacji i koniugacji łacińskich. Stawia Józiowi ocenę niedostateczną i postanawia zabrać szkoły dyrektora Piórkowskiego, do szóstej klasy, aby uzupełnił tam braki wiedzy.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ferdydurke - ramowy plan wydarzeń
2  Hurleccy
3  Kalendarium twórczości GombrowiczaKomentarze: Ferdydurke - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-23 23:12:32

Streszczenie na pozór dziwaczne, ale żeby zrozumiec wszystko przeczytajcie całą lekture. Może jak na czasy dzisiejsze nie jest przekonująca ale kiedyś to był szok ;) wedlug mnie Gombrowicz za dużo fukał ;p


2019-03-23 21:25:56

Co to ma być!!Dobrze,że jest to streszczenia bo nie mogłabym przeczytać tak durnej książki.


2019-03-21 22:01:03

aaaa nie!! nie wytrzymam z wami ludzie :P hehehehe kazdy, moim skromnym zdaniem może sobie tą ksiazke odbierać jak chce....nie mam racji?? a pisanie takich postów jak "zostawm komentwoanie ludziom o głebszym brodziku potzreb intelektualnych" to wlasnie jest żenada bo co myslsiz ze użyjesz madrzejszego zwrotu i bedziesz lepszy/sza ?? heheh śmieszne !! a co do książki to moim zdaniem śmieszna jest tak wysmiewa(i dobrze) różne rzeczy ze szkoły, jak czytam tą ksiazke to non stop sie smieje jak on mistrzowsko psial w jednym zdaniu o siedzeniu hahahahaah mistrzunio no ale ciężka ksiązka do zrozumienia zagmatwana pozdrawiam :) (za błędy w pisowni przepraszam nie jestem mistzrem w ortografii)


2019-03-21 21:55:05

strzeszczenie wyszes w cycek ;p aczkolwiek pompke mialem niezla jak czytalem niektore czesci ;p


2019-03-21 20:02:24

heh... książkę zaczęłam czytam, ale po paru stronach stwierdziłam, że nie podołam. Dla mnie to książka o wariacie w wariatkowa, który ma rozdwojenie jaźni. Ale dzięki temu streszczeniu wiem przynajmniej o czym jest i może jeszcze przeczytam... ;] ;p Jestem bardzo wdzięczna autorowi. :)
Streszczenia książek
Tagi: