Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Święty Kazimierz
Do Wilna. — Piwna polewka u pani Salomei. — Kąpiel Wawrzusia w Narwi. — O czym Bystry gadał z Kudrasiem. — Strzała Stanka i nóż pielgrzyma. — Żółte ciżemki. — „Omni die dic Mariae”. — Zgon królewicza.

Wiadomości o zdrowiu królewicza Kazimierza były niepokojące. Wit Stwosz pospieszał prace nad ołtarzem, aż trzydziestego stycznia był gotowy do przewiezienia. Wawrzuś jedynie w wolną niedzielę mógł widzieć się z Jaśkiem, ale drzwi zawsze zastawał zamknięte. Wraz z Stankiem i Jurkiem mały czeladnik wyruszył do Wilna. Przewodził im doświadczony woźnica – Błażej. W Lublinie zatrzymali się u Mikołaja z Proszowic, brata Żegoty. Okazało się, że mężczyzna był krótko trzymany przez żonę, jednak mimo to zostali godnie przyjęci.

Gdy przekraczali Narew pod saniami załamał się lód i pierwsza para koni wpadła do wody, a za nimi druga. Na szczęśćcie niedaleko była wieś i wkrótce nadbiegli wójt z parobkami. Udało się im uratować konie. Wawrzek pragnąc wyciągnąć z przerębla skrzynię z figurami sam wpadł do wody. Uratował go Błażej. Wszyscy posileni u wójta i wypoczęci ruszyli nazajutrz w dalszą drogę. Okazało się, że jednemu z koni spuchła noga, a Wawrzuś czuje się niezdrów. Zatrzymali się w jednej z gospód pod Białymstokiem. Chłopak zmorzony snem pozostał sam w gospodzie. Gdy się ocknął usłyszał rozmowę dwóch gości. Rozmawiali o ormiańskich kupcach i drogocennych rzeczach jakie wieźli. Planowali, jak by ich napaść. Bystry i Kudraś wspominali o jakimś Majstrze. Umówili się na drugi dzień pod trzema dębami. Wawrzuś opowiedział wszystko kompanom, a ci stwierdzili, że albo widział prawdziwych zbójów, albo mu się w gorączce wydawało.


Pod wieczór do karczmy zajechało rzeczywiście dwóch kupców ze Lwowa. Krakowianie ostrzegli ich przed zasadzką. Rano ruszyli wspólnie. Chłop poinformował, że w kuźnickim borze od dawna grasuje banda Majstra, jednak nie sposób ich złapać. Nagle banda napadła na wozy z kosztownościami. Błażej ze starszymi chłopcami ruszył kupcom na ratunek. Wawrzek ujrzał, że Majster to pielgrzym-czarownik, Czarny Rafał z Krakowa. Wystraszony popuścił konie. Za krakowskim wozem skrył się jeden z kupców, a chłopiec zdzielił batem Bystrego. W tym momencie Majster rozpoznał Wawrzka i ruszył za uciekającym chłopcem. Dogonił go i porwał na konia, jednak zwierzę zostało postrzelone przez Stacha. Pielgrzym jednak dopadł małego i ranił go nożem. Zaatakowany przez Stanka, widząc posiłki umknął. Podobnie umknęła reszta jego kompanii. Po naprawie wozów ułożono Wawrzka na jednym z nich i ruszono dalej.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie krótkie i opracowanie
2  „Historia żółtej ciżemki” - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: