Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zbój przekonywał, by go wypuścili. Obiecał nic im nie zrobić. Następnie przysiągł, że sowicie ich wynagrodzi, gdy go uwolnią. W miejscu, gdzie stała beczka chłopcy znaleźli tajne wejście. Na dole odnaleźli miejsce, gdzie złodziej przechowywał swoje łupy. Wawrzek postanowił zawiadomić straż. Na zewnątrz wydostali się przez płot cmentarny. Jaśkowi wciąż wydawało się, że widzi duchy. Dotarli do bramy miejskiej, jednak strażnicy nie chcieli ich wpuścić i nie wierzyli, że pojmali Czarnego Rafała. W końcu oddział strażników udał się do wskazanego miejsca i pojmał Czarnego Rafała. Jego proces trwał długo a na jaw wyszło wiele przestępstw. Został skazany na śmierć.

Poręba
Podstarości z Niegoszowic i jego miłość pan Wawrzyniec. — Drewniany konik, brat drewnianej jaszczurki. — Do Poręby! — Skowronek w gnieździe. — Jasiek nie je klusek, Marysia skubie róg zapaski

Czeladnicy mistrza Wita po pracy zebrali się w gospodzie „Pod Srebrną Gruszą” na wyzwolinach pozłotnika Pietrka z Myślenic. Wawrzek pozostał sam. Po pięciu latach i trzech miesiącach odwiedził go Jasiek, który znów pracował u pana miecznika. Wspomniał, że miał już uzbieraną sporą sumę i wkrótce będzie go stać na zakup gruntów. Jasiek przyuczał się do prac polowych w Grodzisku pod Piotrkowem u pana podstolego, a następnie powrócił do Niegoszowic, gdzie został podstarościm. Wawrzek opowiedział mu z kolei o wyprawie do Wilna i podarunku królewicza.

Kolejne lata mijały mu na pracy u Wita Stwosza, który uważał go za swoją prawą rękę. Ołtarz był już prawie wykończony. Chłopak był też drużbą na weselu Jadwigi i Stanka Stwosza. Jasiek zaproponował Wawrzusiowi, by wspólnie udali się do Poręby, na co ten bardzo się ucieszył. Po paru dniach ruszyli wspólnie pieszo do rodzinnej miejscowości. Po drodze napotkali jadącego wozem gospodarza i z nim odbyli ostatni kawałek drogi, wypytując o bliskich w Porębie. Przed wsią zeszli z wozu a Wawrzuś puścił się biegiem w stronę domu. Przed chatą spotkał ośmioletniego chłopca – okazało się, że to jego brat - Jędrek. Pokazał mu, jak się rzeźbi i wystrugał konia.


Wkrótce nadszedł Wojciech Skowronek. Początkowo nie poznał syna. Gdy do chaty weszły siostry Wawrzka – Marysia i Kondusia oraz matka chłopca ten nie wytrzymał i rzucił się do nóg rodzicielce. Przy wieczerzy opowiedział czym zajmował się przez ostatnie dziesięć lat. Wieczorem zaszedł do nich Jasiek i opowiedział, że w obecności wójta odkupił od macochy ojcowiznę. Wawrzuś zaprosił rodziców na poświęcenie ołtarza w kościele Mariackim, które miało się odbyć 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie krótkie i opracowanie
2  „Historia żółtej ciżemki” - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: