Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zakończenie
Montaż ołtarza rozpoczął się kilka tygodni przed planowaną datą poświęcenia. Całość warzyła bardzo dużo dlatego ważne było zabezpieczenie figur i szafy ołtarza. We wszystkich pracach uczestniczył Wit Stwosz, Wawrzek, Stanko i Jurek oraz inni czeladnicy. Na uroczystość miał przybyć król, a także biskup krakowski Fryderyk Jagiellończyk. 15 sierpnia Wit Stwosz zaszedł nad ranem do kościoła i podziwiał ukończone dzieło. Dołączyli do niego Stanko oraz Wawrzuś, który nałożył żółte, safianowe ciżemki.

Czeladnik Wojtek poinformował Wawrzka o przybyciu rodziców. Ten wprowadził ich na specjalnie wybrane miejsca Wraz z nimi weszli Jaśko, Marysia i Kondusia. Okazało się, że ostatniej niedzieli nastąpiły zapowiedzi Jana Śliwy i Marianny Skowronkówny. Rodzina nie mogła się doczekać na odsłonięcie ołtarza, który powstawał przez dwanaście lat. Nagle Wawrzuś usłyszał nerwowe wołanie mistrza Stwosza zza zasłony. Okazało się, że św. Stanisław nie ma pastorału. Wawrzek powiedział, że dla niego wejście na drabinie do figury to drobnostka – uczył się przecież u akrobatów. Wspiął się sprawnie jak kot, zdjął ciżemki i umieścił pastorał na właściwym miejscu. Przez nieuwagę jednak jeden z butów wpadł za ołtarz. Stwosz nakazał mu szybko schodzić.

Wawrzek zanosił się łzami. Ciżemka od królewicza pozostała za ołtarzem po wszystkie czasy. Stanko skoczył do domu i przyniósł mu inną parę butów. Wkrótce nadjechał król Kazimierz z synem Zygmuntem, a za nimi królowa Elżbieta. Następnie przybył książę Olbracht powracający z wyprawy wojennej, podczas której odniósł zwycięstwo nad Tatarami i wziął wielu jeńców. Po powitaniu rodzina królewska weszła do świątyni, gdzie w kruchcie przywitał ich biskup Fryderyk. Wewnątrz znajdowali się szczególnie na tę okazje wystrojeni mieszczanie krakowscy – fundatorzy ołtarza. Stwosz dał znak do odsłonięcia ołtarza. Zebrani wraz z rodziną królewską oniemieli. Król wygłosił pochwałę ołtarza i poprosił mistrza Wita, by wyrzeźbił mu nagrobną podobiznę. Następnie król obejrzał szczegóły dzieła, zaś biskup Fryderyk dokonał aktu poświęcenia ołtarza.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie krótkie i opracowanie
2  „Historia żółtej ciżemki” - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: