Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nazajutrz Wawrzek spał jak zabity. Po posiłku stanął przed ojcem Szymonem i opowiedział mu o swych przygodach. Wsi o nazwie Poręba było wiele, więc zakonnik nie był w stanie odesłać chłopca do domu. Pomodlił się i zabrał Wawrzusia, by przebrał się w „miejski strój” i nie paradował w samej koszuli. Chłopak po raz pierwszy założył „nogawice”, czyli spodnie. Wraz z ojcem Szymonem wyruszył do miasta. Podziwiał Wawel i wypytywał o zwyczaje króla. Dziwiła go także architektura. Bernardyn zastukał do domu kanonika Długosza. Został zaproszony na górę do wielkiej sali.

Siwy Długosz w czarnej sutannie powitał przyjaciela. Pokazał mu pracę skrybów, którzy przepisywali ósmy tom jego „Historii Polski”, sam ukończył już tom dwunasty. Przeszli następnie obok. Historyk rzekł, że czuje się zmęczony życiem. Szymon poradził się go w sprawie Wawrzka, a ten zgodził się przyjąć go na służbę. Wawrzek przeraził się początkowo służby u starego księdza. Zmienił zdanie, gdy dowiedział się, że obok jest sad.

Po trzech miesiącach Wawrzek niczym nie przypominał brudnego, rozczochranego dziecka. Mówił poprawniej, a pan Żegota nauczył go pisania liter. Pomagał we wszystkim staremu słudze Pawłowi. Nie zapomniał jednak o swej dawnej pasji. W ogrodzie znalazł ścięty pień wiśni, a od ojca Szymona wyprosił kozik. Dłubał w drewnie całą noc i zasnął o świcie. Podobnie czynił przez kolejne noce aż zmizerniał. Pawel chciał go wysłać do znachorki Błażejowej, wówczas zaczął częściej się wysypiać. W pokoju kanonika, który codziennie sprzątał podziwiał figurkę Najświętszej Panienki i Dzieciątka. Postanowił wykonać podobną.


Udało mu się to, gdy ksiądz kanonik na dwa dni wyjechał na odpust do Tyńca. Po powrocie polecił, by Wawrzek umył się i ubrał w najlepszy strój i poszedł wraz z nim do króla. Po drodze przypatrywał się wszystkiemu oczekując wielkiego przepychu. Jan Długosz został p[oproszony do jednej z sal. Wewnątrz w szachy grali król Kazimierz i jego syn Olbracht. Król z kanonikiem rozmawiali o jego dziele i przeszłości. Władca poinformował o jego nominacji na arcybiskupa lwowskiego.

Król Kazimierz zaprosił Długosza na wieczerzę. Towarzyszyli im królowa Elżbieta i jej dzieci: Olbracht, Aleksander, Zygmunt i Fryderyk oraz ośmioletnia królewna Elżbieta. Pisarz i nominat wypytywał króla o wychowanie dzieci, gdyż wcześniej to on zajmował się ich edukacją. Dowiedział się, że Fryderyk skłonny jest do psikusów. Zebrani po modlitwie zasiedli do stołu w odpowiednim porządku. Wawrzek usługiwał kanonikowi tak jak paziowie rodzinie królewskiej. Wpatrywał się natarczywie w twarz króla, królowej i królewny Elżbiety. W myślach dzielił się z nią swymi zmartwieniami. Królewicz Aleksander zaczął się wiercić. Okazało się, że Fryderyk wrzucił mu za kaftan jęczmienny kłos. Król ukarał syna zakazem jazdy konnej. Po kolacji Długosz podziękował i pożegnał się.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie krótkie i opracowanie
2  „Historia żółtej ciżemki” - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: