Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po powrocie Wawrzek zabrał się do rzeźbienia królewny. Tej nocy Jan Długosz także nie mógł zasnąć. Słysząc jakieś dźwięki udał się do komnaty sług. Po cichu wszedł i przyglądał się pracy chłopca. Ten spłoszył się na chrząknięcie kanonika i obawiał batów. Długosz jednak powiedział, by pokazał mu gotowe prace. Poprosił o swoją podobiznę. Przyzwolił, by Wawrzek rzeźbił w ciągu dnia.

Uczeń mistrza Wita
Wit Stwosz zabija anioła. — Okrutnie dobry brodaty człowiek. — Wawrzuś i święci z ołtarza. — Legenda o Wniebowzięciu. — Po co przyszedł do warsztatu gwardian bernardynów.

Długosz rozmyślał, jak sprawnie przyjąć podkanclerzego (dawnego wroga), który miał mu przynieść arcybiskupią nominację. Wezwał swego krewnego i sługę pana Żegotę i przykazał mu zabawiać urzędnika. Sam zaś przywołał Wawrzka, kazał mu iść wraz z rzeźbami z sobą. Weszli na podwórze domu przy Poselskiej, gdzie znajdowały się różnorodne kłody drewna. Usłyszeli kłócące się głosy – mistrza karcącego za niedoróbki wyrobnika. Z pomieszczenia wyszedł gniewny mężczyzna i rozbił drewnianą figurkę. Gdy zobaczył Długosza uspokoił się i zaczął z nim rozmawiać.

Wit Stwosz opowiedział o swej pracy nad ołtarzem i przeszkodach i zaprosił gościa do pracowni. Wytłumaczył na czym polega koncepcja ołtarza zamykanego jak szafa i pochwalił się ukończoną częścią dzieła. Długosz zachwycał się jakością poszczególnych rzeźb, a następnie pokazał mu rzeźby Wawrzusia. Stwosz początkowo nie mógł uwierzyć, że wykonało je dziecko. Następnie porwał malca na ramiona i zapytał, czy chce być jego uczniem. Gdy Wawrzuś oglądał pracownię pouczył jednego z czeladników, jak ma wyglądać wół. Nagle zobaczył Stanka i przywitał radośnie. Okazało się, że to syn Stwosza, z którego ojciec był bardzo dumny.

Po trzech latach Wawrzuś, mimo że był najmłodszym czeladnikiem, przerastał innych zdolnościami i chęcią do pracy. Zaszczytem było dla niego rzeźbienie zakończeń belek, które miały się znaleźć w głównej części tryptyku Stwosza. Wszystko układało się pomyślnie, jednak Wawrzek wciąż tęsknił za rodziną. Pewnego razu wyrzeźbił za innego czeladnika, Krystka, jaszczurkę, za którą ten dostał pochwałę od mistrza. Wkrótce zmarł Jan Długosz, a jego pogrzeb i złożenie zwłok na Wawelu miały bardzo uroczystą oprawę. Rok później w lipcu 1482 roku zmarł pierwszy opiekun chłopca – ojciec Szymon z Lipnicy, mający chwałę świętego. Dziecko silnie przeżyło stratę najbliższej sobie osoby.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie krótkie i opracowanie
2  „Historia żółtej ciżemki” - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: