Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mijały miesiące i dwunastoletni Warwrzuś wciąż uczestniczył w pracach nad ołtarzem. Często to jego wersja elementów ołtarza była najlepsza, jednak inni młodsi czeladnicy nie zazdrościli mu szanując jego pokorę, a czasem wysługując się nim. Pewnego wieczoru, gdy nikogo nie było Wawrzek zakradł się do pracowni mistrza by podziwiać figury apostołów. Nakrył go Stanko i zganił za samowolę. Opowiedział chłopcu legendę o wniebowstąpieniu Matki Boskiej, która miała zostać ukazana na ołtarzu. Stwierdził, że jego ojca czeka jeszcze wiele pracy.

Miesiące mijały. Wit Stwosz miał bardzo chwiejny nastrój – raz ganił uczniów za najmniejszy błąd, innym razem wszystkich chwalił. Wawrzuś jako najmłodszy zajmował się sprzątaniem pracowni po skończonej robocie. Raz zastał go przy tym ksiądz Makaray, przełożony klasztoru bernardynów. Powiedział, że pragnie zamówić postaci do jasełek od jednego z czeladników Wita Stwosza. Wawrzuś pokazał mu swe prace, a nieświadomy duchowny wybrał do wykonania zlecenia ich autora. Nie mógł uwierzyć, że to mały chłopak je wyrzeźbił, jednak zgodził się, by na próbę czeladnik przygotował postaci pasterzy.

Jasiek
„Panu Jezusowi za darmo”. — Pan Świrenkowicz z Wilna. — Arcydzieło Wawrzusia. — „Skrzypi wóz, wielki mróz”. — Ręka rękę… łapie. — Dole i niedole Jaśka z Poręby. — Straszne spotkanie. — Przez okienko do miasta

Wawrzek pokornie spytał mistrza Stwosza, czy może zająć się jasełkami. Inny czeladnik Jurek oskarżył małego o chciwość, ten jednak powiedział, że nie zgodził się przyjąć od zakonnika żadnej zapłaty. Majster obiecał dać mu drewno i zwolnił z innych obowiązków, a Stach zobowiązał się pomalować gotowe rzeźby. Młody czeladnik ochoczo zabrał się do pracy. Pastuszkom nadał twarze czeladników Wita oraz przyjaciela z dzieciństwa – Jaśka. Wszyscy w warsztacie podziwiali jego dzieło. W połowie grudnia wraz z Wojtkiem zawiózł rzeźby do klasztoru. Zaznaczył, że przed świętami sam je ustawi. Przełożony klasztoru nie mógł uwierzyć, że to Wawrzuś wykonał rzeźby.


Do Wita Stwosza przybył pochodzący z Wilna Andrzej Świrenkowicz. Poinformował mistrza, że gdy królewicz Kazimierz ciężko zachorował cały dwór zobowiązał się w jego intencji złożyć przyrzeczenie. Zdecydowali się ufundować ołtarz do prywatnej kaplicy królewicza. Wykonać miał go Wit Stwosz. Mistrz przeraził się, gdyż wciąż pracował nad mariackim obrazem, a lata szybko mijały. Był zły, ale zgodził się wyrzeźbić ołtarz do końca lutego – chodziło o zdrowie następcy tronu. Wybrał jedną z figur Matki Boskiej i kazał ją pomalować.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie krótkie i opracowanie
2  „Historia żółtej ciżemki” - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: