Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kłamczucha to powieść młodzieżowa autorstwa Małgorzaty Musierowicz, drugi tom popularnej sagi Jeżycjada. Chociaż od pierwszego wydania książki minęło już czterdzieści lat, powieść przetrwała próbę czasu.

Powieść podejmuje problemy uniwersalne, ważne w życiu młodego człowieka. Pierwsza miłość, konflikty z rodzicami, poszukiwanie własnej drogi życiowej, samotność... Te wyzwania i trudności pozostają aktualne mimo upływu czasu.

Tytułowa bohaterka to piętnastoletnia Aniela Kowalik, mieszkanka Łeby. W pewien majowy dzień dziewczyna poznaje przystojnego licealistę Pawła Nowackiego i zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Paweł mieszka w Poznaniu, a następnego dnia musi wracać z rodzicami do domu.

Aniela wie jedno – nie zrezygnuje z ukochanego. Dziewczyna postanawia rozpocząć naukę w poznańskim Liceum Poligraficznym, by być jak najbliżej Pawła. Nie wie jeszcze, że czeka ją mnóstwo wyzwań. Niebawem wejdzie w nowe środowisko i podejmie pracę w domu ukochanego. Dlaczego właśnie tam? Co będzie robić? Czy zostanie dziewczyną Pawła? Przekonajcie się sami.

Kłamczucha to powieść, którą czyta się szybko i z zaangażowaniem. Historia Anieli intryguje, baw, a czasem wzrusza. Uczy, że warto podążać za marzeniami, ale również szanować innych i doceniać ich.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Kłamczucha - streszczenie w pigułce
2  Kłamczucha - plan wydarzeń
3  List do koleżanki, zachęcający do przeczytania Kłamczuchy