Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pisze w tym czasie pierwszy tom swoich poezji „Sad rozstajny” (1912), jak również oryginalne parafrazy bajek i legend wschodnich „Klechdy sezamowe” (1913), „Przygody Simbada żeglarza” (1913), przetłumaczył też „Opowieści nadzwyczajne” Edgara Allana Poe’go (1913).

W latach 1912-1914 przebywał we Francji. Pisał w tym czasie, oparte na folklorze polskim, „Klechdy polskie” wydane dopiero po drugiej wojnie, w Londynie, w 1956 roku.

W czasie wojny mieszkał w Łodzi, gdzie był kierownikiem literackim Teatru Polskiego. Po zakończeniu wojny otrzymał, w 1918 roku, notariat w Hrubieszowie, tam pozostał do 1922 roku, potem przeniósł się do Zamościa, a w 1935 – do Warszawy.

W Hrubieszowie przygotował do druku „Łąkę” (1920), najwybitniejszy tom poety, a w Zamościu pisał utwory, które weszły do następnego tomu wierszy, „Napój cienisty” (1936), ostatniego zbioru wydanego za życia poety.

Zmarł w 1937 roku, a w rok po jego śmierci ukazał się ostatni tom poezji: „Dziejba leśna” (1938).

Nie doceniany przez współczesnych poeta zaczął wzbudzać zainteresowanie na początku lat trzydziestych. W 1933 powołano go na członka Polskiej Akademii Literatury, a po wydaniu „Napoju ciernistego” jego popularność znacznie wzrosła. Zainteresowanie jego twórczością nie gaśnie po dziś dzień.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Szewczyk - analiza i interpretacja, treść
2  Dwoje ludzieńków - interpretacja, treść
3  Dusiołek - interpretacjaStreszczenia książek
Tagi: