Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W tym momencie do pomieszczenia wszedł Zenek. Obecność literata zaskoczyła go. Zenek poinformował Kobiałkę, że otrzymali telefon z KC i został uznany oficjalnie za wariata. Następnie poprosił pisarza, by złożył autograf w jego kalendarzyku. Potem oddał mu pudełko zapałek. Literat wyszedł na korytarz, gdzie zatrzymała go młoda babcia klozetowa, upominając, że nie zapłacił za skorzystanie z toalety. Wyjaśniła, że jest studentką archeologii i odbywa tu praktyki studenckie. Pisarz wszedł na salę i zauważył, że wszystkie stoliki były zajęte. Przy jednym ze stolików dostrzegł Kolkę Nachałowa, siedzącego w towarzystwie jakiejś blondynki. Podszedł do niego i po chwili został przedstawiony kobiecie. Miała na imię Gosia i odkupywała od Ministerstwa Kultury porzucone filmy, które kończyła ze swoją ekipą. Kolka wyjaśnił, że to ona właśnie dokończyła „Transfuzję”.

Literat zamówił posiłek, a Kolka nalał mu kieliszek wódki. Wsłuchując się w muzykę, graną przez orkiestrę, przypomniał sobie wieczór, kiedy to siedział tu z dziewczyną, która później została jego żoną. Kolka odszedł chwiejnym krokiem w stronę kuchni, a pani Gosia półgłosem stwierdziła, że pisarz jest kontestatorem. Mężczyzna stwierdził, że nie istnieje i zrozumiał, że to właśnie świadomość nieistnienia stała się przyczyną jego kaca. Pojawił się Kolka, informując Gosię, że szef kuchni zaprasza ją do siebie. Kiedy odeszli, literat usłyszał nad sobą szyderczy głos Rysia Szmidta. Rysio nalał sobie kieliszek wódki i powiedział, że Hubert nie żyje, choć nadal leży pod maszynami reanimacyjnymi. Zjawił się kelner z zamówionym daniem i zażądał bonu na potrawy mięsne. Pisarz podał mu garść kartek na cały miesiąc. Kelner wziął jeden, a resztę rzucił na stolik. Kartkami zainteresował się Rysio, chowając je wstydliwie do kieszeni. Literat ocknął się, pytając, która godzina. Dochodziła trzecia. Stwierdził głośno, że Hubert wypalił się wewnętrznie, ponieważ żył na straszliwych obrotach. Rysio poinformował go, że Caban chce z nim rozmawiać. Pisarz dostrzegł Halinę, która zaprowadziła go do stolika Cabana i po chwili zniknęła. Literat usiadł na krześle, lecz mężczyzna nie wydawał się zainteresowany jego osobą. Po paru minutach pisarz przypomniał Cabanowi, że chciał z nim rozmawiać.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Bohaterowie Małej Apokalipsy
2  Mała apokalipsa - opracowanie, problematyka