Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W bezpiecznym schronieniu Piętaszek karmił swojego ojca rodzynkami i ciastem, podczas gdy Robinson zagłębił się w rozmowy z ocalonym, jak się okazało Hiszpanem. W Crusoe rosło przeświadczenie, że jest królem wyspy. W dodatku królem bardzo wyrozumiałym i tolerancyjnym, czego dowodem była wolność wyznania: Piętaszek był nawróconym protestantem, jego ojciec poganinem, a Hiszpan katolikiem. Zapytany przez Robinsona ojciec Piętaszka, za pośrednictwem syna, wyjaśnił, że kanibale przez najbliższy czas nie powrócą na wyspę. Jego zdaniem byli zbyt przerażeni sposobem, w jaki zginęli ich towarzysze. Ojciec Piętaszka był przekonany, że barbarzyńcy uznali wystrzały strzelby za nadprzyrodzone akty natury.

Od Hiszpana, który nazywał się Don Juan de Castillos i wywodził się ze szlacheckiego rodu z Valladoid, Robinson dowiedział się, że w plemieniu Piętaszka żyje na co dzień jeszcze szesnastu jego rodaków. Crusoe przezornie zapytał go, czy ci mężczyźni będą chcieli im pomóc wydostać się do Europy, ponieważ wolałby zginąć zjedzony przez kanibali niż poddać się torturom, z jakich słynęli hiszpańscy konkwistadorzy. Ocalony mężczyzna przysiągł na wszystkie sakramenty, że wraz z rodakami będzie mu lojalny w zamian za umożliwienie ucieczki.

Za namową Hiszpana bohaterowie przełożyli swoją wyprawę na stały ląd o sześć miesięcy. Głównym powodem tej decyzji były ograniczone zapasy kukurydzy i ryżu, które ledwie wystarczyłby dla ich czwórki. Musieli przygotować się na przyjęcie aż szesnastu gości, dlatego powiększyli znacznie pola uprawne Robinsona. Mężczyźni ponadto schwytali jeszcze więcej kóz do hodowli. Kiedy wszystko było już gotowe na przyjęcie towarzyszy, Hiszpan i ojciec Piętaszka wypłynęli w kierunku lądu.

Po ośmiu dniach Piętaszek zbudził Robinsona radosnymi okrzykami. Ku wielkiemu zaskoczeniu Crusoe okazało się jednak, że kierunku wyspy nie płynie łódź, która z niej wyruszyła osiem dni wcześniej. Gdy wbiegł na wzgórze jego oczom ukazał się angielski żaglowiec zacumowany w bezpiecznej odległości od mielizny. W kierunku wyspy zblżeała się łódka z wysłannikami z tego właśnie statku. Robinson był z jednej strony niezmiernie uradowany tym widokiem, ale z drugiej strony nakazał sobie zachowanie ostrożności. Nie wiedział bowiem jakim cudem w tej części świata miałby się pojawić nagle angielski żaglowiec.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”
2  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanieStreszczenia książek
Tagi: