Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ze względów bezpieczeństwa więźniowie zostali podzieleni na małe grupki. Trzej najbardziej niebezpieczni zostali otoczeni najściślejszą ochroną. Wobec pozostałych kapitan zastosował prawo łaski w zamian za przysięgę, że ci pozostaną mu wierni. Dwunastu marynarzy uznano za godnych zaufania. Z ich pomocą z łatwością udało się kapitanowi powrócić na statek i uwięzić pozostałych buntowników. Odzyskawszy władzę i porządek marynarze powrócili na wyspę.

Świadomość, że powrót do ojczyzny stał się wreszcie możliwy i jest tylko kwestią czasu nieomal powaliła Robinsona z nóg. Natychmiast zaczął dziękować Bogu za opatrzność i wybawienie. W podziękowaniu za wszystko kapitan obdarzył Crusoe wielkim bogactwem. Mężczyźni zastanawiali się co począć z uwięzionymi buntownikami. Wreszcie uznali, że najlepiej będzie pozostawić ich na wyspie. Robinson udzielił im wszelkich wskazówek jak mają sobie radzić. Gdy na wyspie zjawili się Hiszpanie, Crusoe zapytał, czy nie zechcieliby zostać. Ku jego zaskoczeniu zgodzili się, pod warunkiem, że będą mogli powrócić po żony.

Następnego dnia, gdy okręt miał już wypływać, do jego burty podpłynęło dwóch skruszonych buntowników i błagało o przebaczenie. Po przykładnej chłoście zostali przywróceni w szeregi załogi. Crusoe opuścił wyspę dziewiętnastego grudnia 1686 roku. Jego stopa stanęła na angielskiej ziemi jedenastego czerwca 1687 roku, czyli po trzydziestu pięciu latach nieobecności. Po powrocie do ojczyzny Robinson odkrył, że niemal wszyscy członkowie jego rodziny umarli. Udał się do Lizbony, by stamtąd nawiązać kontakt ze swoją brazylijską plantacją. Przez cały czas towarzyszył mu wierny Piętaszek, jego ojciec, pies Amigo, papuga oraz kilka kóz.

Po przybyciu do stolicy Portugalii Crusoe odnalazł swojego dawnego przyjaciela kapitana. Od niego dowiedział się, że plantacja radziła sobie bardzo dobrze i do tej pory zarządza nią partner bohatera. Crusoe z biegiem czasu pojął, że jest człowiekiem majętnym, ponieważ wszystkie jego interesy kwitły w najlepsze podczas jego nieobecności. Robinson przysiągł swoim przyjaciołom restytucję za ich pracę na jego korzyść przez te wszystkie lata. Crusoe postanowił powrócić do Anglii, ale coś mu mówiło, by tym razem wybrać drogę lądową. Jego przeczucie go nie zawiodło, gdyż dwa statki z Lizbony do Londynu, którymi mógł się wybrać, zaginęły na morzu. Podróż przez Pireneje okazała się szokiem dla Piętaszka, który nie dość, że nigdy w życiu nie doświadczył takiego zimna, to nie widział także śniegu. Ponieważ wiele dróg było nieprzejezdnych ze względu na warunki atmosferyczne, podróżnicy spędzali wiele czasu w miastach na szlaku. Dla przykładu w Pampelunie gościli przez dwadzieścia dni.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”
2  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanieStreszczenia książek
Tagi: