Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Crusoe pojawił się w Dover w styczniu. Długo jednak nie pozostał w Anglii, ponieważ coraz mocniej korciło go, by udać się do Brazylii. Wiedział jednak, co dzieje się w Ameryce Południowej i w obawie przed hiszpańską inkwizycją sprzedał swoją plantację po bardzo dobrej cenie. Większość z otrzymanych pieniędzy przekazał zaprzyjaźnionemu kapitanowi, który lata temu przewiózł go do Brazylii.

Crusoe, który odczuwał nieodpartą żądzę przygód i podróżowania, za namową przyjaciół, osiedlił się w Yorku. Ożenił się, miał trójkę dzieci. Po śmierci żony postanowił powrócić do podróżowania. W 1694 roku ponownie pojawił się na swojej wyspie, ale w zupełnie innej roli – jako wspólnik firmy handlu morskiego. Przybił do brzegu wyspy, na której spędził ponad trzydzieści lat na statku, który nazwał „Piętaszek”.

Robinson pozostawił swoją wyspę pod zwierzchnictwem Don Juana, zaopatrując jej mieszkańców we wszystko, co potrzebne do pełnego jej rozkwitu. Nie dość, że przywiózł ze sobą rogate bydło, trzodę chlewną i owce, to dostarczył także narzędzia i materiały koniecznych do wybudowania miasteczka. W drodze powrotnej okręt Robinsona został otoczony łódkami karaibskich wojowników. Załoga licząca dwadzieścia siedem osób stanęła oko w oko z blisko tysiącem ludożerców. Crusoe zdawał sobie jednak doskonale sprawę, że kanibale nie mają najmniejszych szans w starciu z bronią palną, a zwłaszcza armatami. Poprosił zatem Piętaszka, by przemówił swoim pobratymcom do rozumu. Służący Robinsona zaczął dawać pokojowe sygnały ludożercom i gdy wydawało się, że doszli do porozumienia, barbarzyńcy wystrzelili w kierunku posłańca grad strzał, dwie z nich przebiły pierś Piętaszka.
Ognia, ognia, do tych poczwar […] mierzyć dobrze i bić bez miłosierdzia! Ach, łotry, zbrodniarze!

krzyknął z nienawiścią w głosie Robinson. W ciągu następnych czterdziestu pięciu minut Europejczycy dosłownie zmiażdżyli karaibskich napastników, nie pozostawiając prawie nikogo przy życiu. Widok poległych otrzeźwił Crusoe z amoku. W głębi ducha rozumiał, że bronili oni swojego terenu, a że wielu najeźdźców z Europy zdążyło już mocno dać im się we znaki, nie mieli innego wyjścia poza atakiem okrętu.

Zrozpaczony śmiercią służącego, a zarazem największego i najbardziej oddanego przyjaciela, długo nie mógł dojść do siebie tuląc jego martwe ciało do piersi. Załoga urządziła Piętaszkowi marynarski pogrzeb. Robinson powrócił do Anglii, gdzie czekało go dostatnie życie, ale nie szczęśliwe, o czym relacjonował:

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”
2  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanieStreszczenia książek
Tagi: