Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po dotarciu do lądu Robinson zapoznał się z właścicielem statku, który ich uratował. Okazało się, że był to znajomy jego ojca. Gdy kapitan poznał historię rodziny Robinsona uznał, że musi go przestrzec przed powrotem na morze. Polecił Robinsonowi, by wracał do domu. Jednak Robinson bez grosza przy duszy postanowił kontynuować podróż do Londynu pieszo. Duma nie pozwalała mu powrócić do domu, stawić czoła ojcu i przyznać mu rację. Ponadto obawiał się, że stanie się pośmiewiskiem całej okolicy.

W stolicy Anglii Crusoe szybko wpadł w towarzystwo ludzi morza. Poznał człowieka o nazwisku Smith, kapitana okrętu „Eleonora”, który wkrótce miał wyruszyć do Nowej Gwinei. Mężczyzna ponownie rozpalił w Robinsonie fascynację morzem. Crusoe wyruszył w pierwszą eskapadę z kapitanem Smithem z czterdziestoma funtami w kieszeni. Wszystko wydał na zakup afrykańskich zabawek i błyskotek, które po powrocie sprzedał za prawie trzysta funtów. Cała wyprawa przebiegła bez większych przeszkód, co w połączeniu z czystym zyskiem jeszcze bardziej wzmogło chęć zostania wilkiem morskim w młodych Robinsonie.

Po powrocie do Londynu, kapitan Smith zapadł na ciężką chorobę i zmarł. Crusoe zdecydował, że ponownie wyruszy do Nowej Gwinei, tym razem na własną rękę. Z zarobionych trzystu funtów zabrał ze sobą sto, a pozostałe dwieście zostawił wdowie po kapitanie. Druga wyprawa do wybrzeży Afryki była od początku przeklęta. Gdy okręt zbliżał się do Wysp Kanaryjskich, został zaatakowany przez tureckich piratów z Sale. Po bardzo krótkiej bitwie, której wynik mógł być tylko jeden, część załogi, w tym Crusoe, trafiła do niewoli bandytów.

Szczęście w nieszczęściu Robinsona polegało na tym, że w przeciwieństwie do reszty współwięźniów, służył personelowi, przez co nie musiał pracować tak ciężko jak pozostali, a w dodatku był lepiej traktowany. Po pewnym czasie Crusoe został niewolnikiem w domu jednego z pirackich oficerów w Sale. Przez dwa lata bohater rozmyślał o wolności i planował ucieczkę. Za każdym razem, gdy właściciel Robinsona wybierał się na ryby, zabierał go ze sobą. Towarzyszył im również drugi niewolnik – Mauretańczyk Ksury. Podczas tych wypraw Crusoe dorobił się opinii wytrawnego rybaka, łowiąc dla swojego pana bezlik ryb.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”Streszczenia książek
Tagi: