Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Majątek mój, wynoszący przeszło 65000 funtów szterlingów, pozwalał mi żyć wygodnie, lecz brak rodziny, śmierć Piętaszka, a nadto zamieszki w Anglii i rozruchy w pobliskiej Szkocji, skłoniły mnie do nowej podróży, którą tym razem odbyłem na Wschód, do Indii, wysp Sundajskich, Chin i Syberii

Robinson podróżował i handlował na Wschodzie przez blisko jedenaście lat, podwajając w tym czasie swój majątek. Po powrocie do Anglii w 1692 roku osiedlił się na dobre. Pewnego dnia otrzymał niepokojące wieści z wyspy. Okazało się, że po śmierci Don Juana de Castillosa dochodziło do regularnych starć pomiędzy Anglikami a ludnością latynoską, które ostatecznie zakończyły się opuszczeniem wyspy przez tych drugich. Parę lat później mieszkańcy wyspy zostali zaatakowani i pojmani do niewoli przez załogę francuskiego okrętu wojennego.

Na stare lata Robinson porzucił podróże i osiadł na dobre w swojej wiejskiej posiadłości. Postanowił nieść pomoc potrzebującym, by spłacić swój dług wobec opatrzności:
[…] chętnie niosę pomoc młodzieży, uczęszczającej do szkół i uniwersytetów, pomny na to, ile doznałem w mym życiu przykrości przez brak gruntownego wykształcenia.
Gdy kiedyś spodoba się Bogu powołać mnie do siebie, przekażę cały majątek na kształcenie dobrych rękodzielników i rolników oraz na szerzenie pomiędzy nimi oświaty będącej najgłośniejszym źródłem potęgi każdego kraju. Tymczasem gotuję się do ostatniej podróży, której celem jest Wieczność.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”
2  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanieStreszczenia książek
Tagi: