Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pewnego dnia piracki oficer zaprosił na kolację grono przyjaciół, więc polecił Robinsonowi, by razem z Ksurym i dozorcą, zwanym Malejem udali się na połów. Ta wyprawa była okazją do ucieczki. Crusoe zaopatrzył łódź w zapasy jedzenia i wody pitnej, które umożliwiłyby mu przetrwanie przez wiele dni na morzu. Robinson celowo wypuszczał ryby tuż przed wyciągnięciem sieci z wody, by nakłonić Maleja do coraz większego oddalenia się od brzegu. Gdy znaleźli się wystarczająco daleko, Crusoe wykorzystał element zaskoczenia i wtrącił dozorcę do wody. Robinson zmusił Ksurego, by ten przysiągł mu posłuszeństwo i we dwóch żeglowali przez pięć kolejnych dni.

Gdy dotarli do brzegu, odgłosy dzikich zwierząt były tak przerażające, że postanowili spędzić noc na łódce. Nad ranem bohaterowie uznali, że muszą zejść na ląd, ponieważ skończyła im się woda pitna. Ksury zgłosił się na ochotnika mówiąc, że jeśli zostałby zaatakowany i zjedzony, Crusoe miałby czas na ucieczkę. Mauretańczyk jednak wrócił nie tylko z zapasem wody, ale z upolowaną zwierzyną. Z wyliczeń Crusoe wynikało, że znajdują się nieopodal Maroko, na ziemiach uznawanych za niezamieszkane. Dzięki strzelbie dozorcy mężczyźni dosłali upolować wielkiego lwa, który zapewnił im wyżywienie na wiele dni.

Po uzupełnieniu zapasów wyruszyli w dalszą żeglugę. Płynęli tygodniami w poszukiwaniu cywilizowanego lądu. Co jakiś czas zatrzymywali się u brzegów terenów zamieszkiwanych przez przeróżne plemiona, w celu uzupełnienia zapasów jedzenia i wody. Strzelba Robinsona robiła niesamowite wrażenie, gdziekolwiek się pojawili. Crusoe na oczach tubylców strzelał do drapieżnych zwierząt, wprawiając gawiedź w osłupienie.

Po wielu dniach żeglugi Crusoe spostrzegł ląd, który według jego zdolności nawigacyjnych, miał być jedną z Wysp Zielonego Przylądka. Niedługo po tym Ksury wypatrzył okręt z wielkim żaglem, co wywołało u niego atak strachu. Mauretańczyk był przekonany, że to piraci. Robinson spostrzegł jednak portugalską banderę, po czym wystrzelił ze strzelby na znak poszukiwania pomocy. Portugalski okręt zatrzymał się. Kapitan statku okazał się być bardzo przyjacielskim człowiekiem. Po wysłuchaniu historii Robinsona postanowił, że zabierze go ze sobą do Brazylii, dokąd zmierzał statek, i nie weźmie od niego ani grosza za pomoc. Co więcej, kapitan zaoferował Crusoe pieniądze za jego łódkę, skóry dzikich zwierząt i za Ksurego. Po krótkim namyśle i upewnieniu się, że Mauretańczyk nie ma nic przeciwko, Robinson przyjął tę ofertę.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”Streszczenia książek
Tagi: