Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marynarze podjęli decyzję, że skierują się na Barbados, gdzie zamierzali podreperować statek. Jednakże uderzyła w nich kolejna gwałtowna burza, która rzuciła okręt w kierunku nieznanej wyspy. Fale smagające pokład były tak wysokie, że w każdej chwili spodziewali się, że przełamią statek na pół. Wielkim wysiłkiem udało im się spuścić szalupę ratunkową, po czym wszyscy do niej weszli. Gdy zmierzali ku brzegowi łódkę roztrzaskała wielka fala. Robinson wpłynął pod falę i odpychał się z całych sił, by nie dać zassać się na dno morza. Już tracił dech i nadzieję na przeżycie, ale nagle poczuł grunt pod stopami. Wtedy olbrzymia fala porwała go i cisnęła nim o brzeg. Ostatkiem sił Crusoe pobiegł w kierunku skał, by nie dać się porwać fali powrotnej.

Ocalony bohater uniósł ręce ku niebu i dziękował Bogu. Wkrótce pojął, że tylko on ocalał z całej załogi. Nie wiedział gdzie jest. Miał przy sobie jedynie nóż, fajkę i odrobinę tytoniu. Nie chcąc dać się zjeść dzikim zwierzętom spędził noc na drzewie, uzbroiwszy się w kij. Wycieńczony Crusoe zasnął niemalże natychmiast.

Po przebudzeniu Crusoe zorientował się, że na niebie nie ma już śladu po burzy. Przypływ sprawił, że wrak statku znajdował się całkiem niedaleko brzegu wyspy. Robinson odczekał jeszcze trochę czasu, by okręt jeszcze się do niego przybliżył. Zamierzał wejść na pokład i zabrać wszystko, z czego mógłby mieć pożytek. Zrozumiał także, że gdyby załoga nie opuściła pokładu, najprawdopodobniej wszyscy by przeżyli. Myśl, że tak wielu ludzi poniosło niepotrzebną śmierć sprawiła, że zapłakał. Bohaterowi udało się wciągnąć po łańcuchu na pokład podtopionego żaglowca. Znalazł nie tylko zapasy jedzenia, ale także rum, broń palną, naboje, wiele przydatnych przedmiotów oraz nasiona.

Dobrze zaopatrzony Robinson zaczął eksplorację wyspy w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca na obozowisko. Po wspięciu się na najwyższy szczyt pojął, że jest jedynym mieszkańcem wyspy. Po znalezieniu odpowiedniego terenu (z widokiem na zatokę, odpowiednim zacienieniem i w pobliżu źródła wody pitnej), Crusoe rozpoczął budowę zabezpieczeń przed dzikimi zwierzętami, a następnie przetransportował to, co udało mu się zabrać z pokładu żaglowca. Nie mając pewności, czy okręt przetrwa jeszcze jedną noc, czy fale zupełnie go nie zatopią, ponownie wybrał się na poszukiwania amunicji i narzędzi.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”Streszczenia książek
Tagi: