Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zaletą pomysłu z prowadzeniem zapisków był również fakt, że pozwoli mu to na orientowanie się w tym jaki jest aktualnie dzień tygodnia, miesiąc i rok. W dzienniku Robinson spisywał także, choć rzadko, swoje przemyślenia. Na jednej z kartek wypisał na przykład wszystkie negatywne aspekty swojej sytuacji, a na drugiej wszystkie pozytywne. Po przeanalizowaniu wszystkich „za i przeciw” doszedł do wniosku, że Bóg jest po jego stronie i roztoczył nad nim swoją opiekę, za co był mu bardzo wdzięczny.

Po dokonaniu spisu wszystkiego co posiadał, rozbitek pojął, że nie ma na tyle dużego miejsca, by to pomieścić. Udało mu się do tego czasu odnaleźć upragnioną jaskinię, lecz ta nie była zbyt wielka, dlatego musiał stworzyć w jej wnętrzu system tuneli, gdzie składował swoje zapasy. Rozbitek z czasem zapragnął ułatwić i uprzyjemnić sobie życie na wyspie. W tym celu zbudował sobie proste meble, zaczynając od stołu i krzesła, dzięki czemu mógł poczuć się jak w domu:
Mając stół i krzesło, mogłem zasiąść sobie po europejsku przy lampie do wieczerzy i w istocie niepodobna wypowiedzieć, z jakim ukontentowaniem to robiłem. Ręczę, że Aleksander Wielki nie z większą uciechą siadał na Dariuszowym tronie.

Swoją jaskinie nazwał „Yorkiem”, gdyż uważał ją za swój prawdziwy dom.

Robinson z wielkim uznaniem spoglądał na swoje obozowisko: Radość i duma z dokonanego dzieła rozpierała mu piersi. Dwumetrowy, gruby mur, zjeżony ostrymi muszlami, otaczał teraz grotę opiekuńczym, silnym ramieniem, a starannie zamaskowane przejście było z zewnątrz zupełnie niewidoczne. Półkole podwórza wybrukował Robinson kamieniami. Miał tam wodę, prowizoryczny stół i ławę z kamienia. Brakowało tylko ogniska. Następnie zasiadł do dziennika, by spisać swoje dokonania. Ponownie dopadła go myśl, że jest sam na wyspie i nikt go nie szuka. Zapłakał nad swoim losem.

Wiedząc już jak wygląda pora sucha i deszczowa, Crusoe postanowił zasadzić nasiona w lutym, by marcowe i kwietniowe deszcze nawodniły poletko. Drogą eksperymentów i prób przekonał się, że w tym klimacie będzie mógł liczyć na dwukrotne żniwa w ciągu roku. Dzięki obserwacjom i notatkom opanował prognozowanie pór roku, dzięki czemu dość dokładnie mógł określić najlepszy czas na sianie i zbieranie plonów.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”
2  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanieStreszczenia książek
Tagi: