Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Dobrze wiedzieć
W "Pieśni nad Pieśniami" miłość jest opisywana jako głębokie, wszechogarniające uczucie, które przekracza granice fizyczności i przenika do sfery duchowej, wyrażając uniwersalną tęsknotę za bliskością i jednością.

Pieśń nad Pieśniami, będąca księgą biblijną, to zbiór wierszy miłosnych, a nie jedynie tradycyjne pismo religijne. Jej poetycki język i przepełnione miłością obrazy czynią ją jednym z najbardziej unikalnych dzieł w kanonie biblijnym.

Pieśń nad Pieśniami ukazuje namiętną, wzajemną miłość między Oblubienicą a Oblubieńcem. Tekst bogaty jest w piękne krajobrazy, winnice, ogrody i kwiaty, które służą jako przenośnie do opisania piękna, pożądania i uczuć między partnerami. Oblubieńcy opisują swoje wzajemne pragnienie i fascynację swoim pięknem, odnosząc się do siebie z wielkim uczuciem i namiętnością.

W trakcie rozwoju narracji, ukochana często wyraża tęsknotę za ukochanym, podczas gdy on z kolei chwali jej urodę i wdzięk. Relacja między nimi jest pełna zaufania, pragnienia i głębokiej bliskości. Choć są momenty niepewności i tęsknoty, ogólna narracja jest śpiewem radości i celebracji miłości. Dzieło jest hołdem dla ludzkiego uczucia i wzajemnego pragnienia, podkreślając jednocześnie uniwersalne wartości miłości i bliskości.

Miłość między ukochanymi, bywa interpretowana jest jako alegoria miłości Boga do ludzi lub miłość Chrystusa do Kościoła.

Kontekst literacki
W Starym Testamencie miłość jest często określana jako przymierze między Bogiem a ludźmi. W Nowym Testamencie miłość jest często postrzegana jako centralny element chrześcijaństwa i jest kojarzona z miłością Jezusa do ludzi, która jest wyrażona w Jego śmierci na krzyżu.

Kontekst (literatura):
• „Odyseja” Homer – miłość Penelopy do Odyseusza była tak wielka, że kobieta czekała na swojego męża wiernie aż 20 lat;
• „Romeo i Julia” William Szekspir – Szekspir przedstawił w dramacie zakazaną miłość dwojga kochanków, która ostatecznie doprowadziła do ich śmierci;
• „Lalka” Bolesław Prus – powieść pokazuje, jak wielkie znaczenie w życiu człowieka ma miłość. To właśnie to uczucie jest w stanie zmienić priorytety w życiu człowieka, nadać mu sens lub całkowicie go odebrać;

 Kontekst (rzeźba):
• „Amor i Psyche” rzeźba Anotonio Canovy – przedstawia fizyczny aspekt miłości i pożądanie cielesne.


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej