Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki


Wina i kara jest jednym z najpopularniejszych motywów literackich ze względu na szerokie pole do interpretacji tego zagadnienia. Motyw winy i kary pojawia się między innymi w „Micie o Prometeuszu”.

- Prometeusz stworzył człowieka oraz ofiarował mu wiele darów w tym ogień z Olimpu, czym sprowadził na siebie gniew Zeusa.
- Władca Olimpu zdecydował się ukarać Prometeusza, wysyłając na ziemię Pandorę, której wręczył tajemniczą puszkę. Po jej otwarciu na świecie pojawiły się choroby, głód i bieda.
- W odwecie Prometeusz podstępem sprawił, że bogowie mieli w ofierze od ludzi otrzymywać kości okryte tłuszczem.
- Za karę Zeus nakazał przykuć Prometeusza do skały. Codziennie odwiedzał go sęp, który wyjadał mu wątrobę, która kolejnego dnia odrastała, a cała kara rozpoczynała się na nowo.
- W micie o Prometeuszu problematyka winy i kary jest związana przede wszystkim z okrutną karą wymierzoną za dobre intencje i bycie dobroczyńcą ludzkości.
- Bogowie greccy nie kierowali się określonym kodeksem, a jedynie własnymi emocjami i uczuciami i często wyznaczali kary jedynie w ramach zemsty.
- Prometeusz pokornie przyjął wyznaczoną karę, ponieważ był świadomy swoich uczynków.

„Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski – Raskolnikow zamordował dwie kobiety, a karą za jego zbrodnię były nękające go obawy przed wykryciem zbrodni. Dopiero spotkanie Sonii i dobrowolne poddanie się karze umożliwiły mu stanie się lepszym człowiekiem.
  Dowiedz się więcej