Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Wojna i rewolucja to doświadczenia, które dostarczają skrajnych doświadczeń. Dla jednych są okazją do pokazania swojej waleczności, dla innych źródłem korzyści, a jeszcze innym przynoszą jedynie cierpienie. Różne oblicza wojny i rewolucji ukazał Stefan Żeromski w „Przedwiośniu”.

- Rewolucja zafascynowała Cezarego Barykę, gdyż uwierzył w głoszone przez bolszewików hasła o wolności, równości i szczęściu.
- Dopiero gdy na skutek rewolucji utracił rodzinny majątek i matkę, uświadomił sobie jej prawdziwe, niszczące oblicze.
- Pracując przy zakopywaniu zwłok, zdał sobie sprawę, że rewolucja przynosi śmierć i wyzwala w człowieku najgorsze instynkty.
- Udział w wojnie zmienił także jego ojca, który z silnego mężczyzny stał się wrakiem człowieka.
- Wojna i rewolucja w „Przedwiośniu” zostały ukazane jednak nie tylko jako źródło destrukcji i upadku moralnego społeczeństwa.
- Dla niektórych stawały się one okazją do wzbogacenia się i poprawy swojej sytuacji życiowej.
- Żeromski ukazał swój sprzeciw wobec rewolucji i wojen i ostrzeżenie dla rodaków zafascynowanych rewolucją.

„Nie-boska komedia” Zygmunt Krasiński – z perspektywy arystokracji rewolucja była jedynie sposobem na zniszczenie ich grupy społecznej. Dla rewolucjonistów miała być sposobem na stworzenie nowego, lepszego świata;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej