Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Relacje między rodzicami i dziećmi nie zawsze są pełne ciepła, zaufania i miłości. Bywają skomplikowane, o czym przekonasz się na podstawie historii Cezarego Baryki z „Przedwiośnia”.

- Jadwiga i Seweryn troszczyli się o swojego syna i starali się zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia.
- Gdy ojciec wyjechał na wojnę, Cezary pozbawiony autorytetu sprawiał matce problemy.
- Nie szanował jej i często wdawał się z nią w kłótnie, jednak mimo to kobieta kochała go i starała się dla niego zdobyć pożywienie w trudnych czasach rewolucji.
- Cezary zaczął doceniać swoją matkę i jej poświęcenie, dopiero gdy zachorowała.
- Do ojca Cezary czuł szacunek, dlatego zgodził się wyjechać z nim do Polski.
- Ich relacja nie była jednak łatwa, ponieważ nie widzieli się przez wiele lat, które były dla nich trudnym doświadczeniem.
- Po śmierci rodziców Cezary czuł się samotny i zrozpaczony, a pobyt w Polsce miał być dla niego sposobem na odkrycie własnej tożsamości i życiowego celu.

„Tango” Sławomir Mrożek – w rodzinie Stomila relacje rodzinne wyglądały zupełnie inaczej niż w tradycyjnej rodzinie. To Eleonora i Stomil pragnęli wolności i swobody obyczajowej, a ich syn Artur przywrócenia norm i zakazów, przeciwko którym jako młody człowiek mógłby się buntować. W tej rodzinie nie było bliskich więzi, o czym świadczy reakcja rodziców na zamordowanie Artura przed Edka.


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej