Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Utopia jest popularnym motywem literackim, ponieważ ludzkość od zawsze pragnie doskonałości. Niestety wyidealizowane plany często nie mają szans sprawdzić się w realnym świecie, a próby ich wdrożenia powodują jedynie zniewolenie i terror. Taka negatywna utopia określana jest mianem antyutopii, a jej przykładowy obraz znajdziesz w powieści „Rok 1984”.

- W Oceanii najważniejszymi wartościami były: państwo, ideologia i kult Wielkiego Brata.
- Celem władz było objęcie kontroli nad wszystkimi sferami życia obywateli.
- Właśnie dlatego wszędzie znajdowały się teleekrany, ludzie byli nieustannie śledzeni przez specjalne instytucje a ponadto władze stosowały propagandę i nowomowę.
- Wszelkie przejawy buntu i sprzeciwu były karane torturami lub ewaporacją.
- Obywatele żyli w brzydkich mieszkaniach, a w sklepach ciągle brakowało podstawowych produktów, co było tłumaczone stanem wojny, a w rzeczywistości było sposobem na wprowadzenie atmosfery strachu.
- George Orwell pragnął za pomocą tej historii pokazać niebezpieczeństwo związane z władzą totalitarną, która była w XX wieku określana jako idealna.
- Wśród nich jako najgorsze określił utratę wolności i godności, życie w ciągłym poczuciu zagrożenia, zniszczenie relacji międzyludzkich i upadek moralny.

„Utopia” Wisława Szymborska – wiersz polskiej poetki stanowi wizję wyspy, na której życie jest proste i znane są wszystkie odpowiedzi. Miejsce to jednak jest bezludne, bo ludzie pragną żyć po swojemu i samodzielnie odkrywać świat.


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej