Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Głównym celem systemów totalitarnych jest objęcie kontroli nad wszystkimi sferami życia obywateli. Funkcjonowanie w takich realiach jest niezwykle trudne dla jednostek, o czym świadczy historia opisania w powieści „Rok 1984”.

- George Orwell stworzył wizję totalitarnego państwa zwanego Oceanią.
- Władze kontrolowały życie zawodowe i prywatne, a także narzucały ludziom określony sposób myślenia związany z ideologią i kultem Wielkiego Brata.
- Wszyscy buntownicy byli surowo karani ewaporacją.
- Główny bohater powieści Winston Smith próbował zachować pewną wolność za pomocą pamiętnika.
- Gdy poznał Julię, zakochał się w niej i zdecydował się kontynuować bliską relację.
- W tym czasie poznał też O`Briena, którego uważał za członka opozycji, a w rzeczywistości okazał się wiernym człowiekiem Partii i wydał zakochanych.
- Winston Smith został poddany torturom i praniu mózgu, a na skutek tych działań stał się bezwolną marionetką w rękach systemu.
- Jego historia jest dowodem na to, że jednostka jest bezsilna wobec totalitarnego terroru.
- Z drugiej strony autor pokazał, że bunt jest potrzebny, jednak musi to być sprzeciw całej społeczności, a nie jednostki.

„Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow – akcja powieści toczy się w totalitarnej Rosji, a jednym z omawianych problemów jest ograniczenie swobody i wolności artystów. Mistrz jako wielki artysta podejmujący zakazane tematy został skazany na potępienie;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej