Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Jako ludzie jesteśmy ciekawi nie tylko tego, jak będzie wyglądał nasz kolejny dzień, ale także jak będzie wyglądał świat za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Na podstawie tego, co dzieje się współcześnie wyciągamy wnioski i snujemy refleksje na temat przyszłości i jej możliwego kształtu. Jedną z najbardziej znanych wizji społeczeństwa przyszłości stworzył George Orwell.

- Akcja utworu „Rok 1984” toczy się w Oceanii, gdzie panował ustrój totalitarny.
- Obywatele byli inwigilowani przez rządzącą partię, która chciała przejąć kontrolę nad wszystkim aspektami życia.
- Partia wprowadziła także tzw. Nowomowę, czyli propagandowy język mający pozbawić ludzi możliwości swobodnego wyrażenia myśli.
- Władze nadzorowały nawet sprawy rodzinne, co w połączeniu z atmosferą strachu nie sprzyjało budowaniu bliskich relacji międzyludzkich.
- „Rok 1984” powstał na podstawie obserwacji autora związanych z systemami totalitarnym obecnymi w Europie.
- Wizja Orwella jest przerysowana, jednak w ten sposób chciał on pokazać, jakim zagrożeniem może stać się dalsze rozprzestrzenianie się totalitaryzmu.
- Wizja społeczeństwa przyszłości w „Roku 1984” jest antyutopijna, ponieważ w przedstawionym świecie mimo pozorów porządku nie było miejsca na uczucia, bliskość, godność i indywidualizm.

„Powrót z gwiazd” Stanisław Lem – powrót na Ziemię po wielu latach okazał się dla głównego bohatera nie tylko niespodzianką, ale i rozczarowaniem, ponieważ mechanizacja życia doprowadziła do zniewolenia jednostek i upadku relacji międzyludzkich;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej