Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec...
W swym testamencie wspomina także o poezji, która „przerobi zwykłych zjadaczy chleba w aniołów”. Ona nie umrze wraz z nim; ma wielką moc, która przemieni zwykłych ludzi w wojowników o ideę. Podmiot liryczny w ostatniej zwrotce wyraża nadzieję, iż głoszone przez niego poglądy trafią kiedyś do serc potomnych:
Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna,
Co mi żywemu na nic...tylko czoło zdobi;
Lecz po śmierci was będzie gniotła niewidzialna,
Aż was, zjadacze chleba - w aniołów przerobi.
Poeta w wierszu łączy pierwiastki społeczne, demokratyczne, z walką narodowo - wyzwoleńczą. Oświata miała być jednym z elementów kształtujących świadomość narodową. W tym względzie Słowacki stał się prekursorem pozytywizmu. Ma świadomość, że jego ideały zostaną wcześniej czy później zrozumiane i staną się czynnikiem twórczym świadomości narodowej Polaków. Testament mój jest nie tylko podsumowaniem życia poety, ale także wezwaniem do odrzucenia postawy rozpaczy i bezradności i podjęcia ofiarnej walki, prowadzącej do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kształt artystyczny

Utwór Słowackiego należy do liryki bezpośredniej i skierowany jest do konkretnego odbiorcy (do przyjaciół poety, jemu współczesnych i do nas, czyli potomnych). Ma on charakter poetyckiego testamentu, czyli dzieła, które ma być jednocześnie ostatnim pożegnaniem poety ze światem oraz wyrazem jego ostatniej woli.

W wierszu występują środki stylistyczne takie jak: epitety („niepłakana trumna”, „lata młode”, „dźwięk pusty”), metafory („Być sternikiem duchami napełnionej łodzi”, „Aż was, zjadacze chleba - w aniołów przerobi”), porównania („Imię moje tak przeszło jako błyskawica”), wykrzyknienia („Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!”), pytania retoryczne („I tak cicho odlecieć-jak duch, gdy odlata?”).


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Smutno mi, Boże! - analiza i interpretacja
2  Sowiński w okopach Woli - widomości wstępne
3  Rozmowa z piramidami - genezaKomentarze: Testament mój - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-19 20:49:13

nieprzecietny uczen raczej nie powinnien potrzebowac pomozy internetu... aaa wydaje mi sie ze uwazasz sie za takiego wiec na prawde nie masz tu czego szukac...


2019-01-17 16:06:12

o ile tekst ten może być pomocny dla słabszych uczniów szkół średnich, o tyle studenci i nauczyciele nie mają czego tu szukać. nie znajdą tu niczego, czego by wcześniej nie wiedzieli(mam nadzieję).


2019-01-05 14:46:30

To współczuję bo ta reszta co potrzebujesz to chyba niezłe lanie wody bedzie musiało być, bo jeśli chodzi o konkrety to tu chyba wszystko ujęli.. pozdrawiam


2018-12-30 22:56:09

Niech przyjaciele moi w nocy się zgromadzą I biedne moje serce spalą w aloesie, I tej, która mi dała to serce, oddadzą- To jest lza analiza to nie o to chodzi to jest odniesienie do kordiana bodajze tam jest wstawka o spaleniu serca w aloesie .


2018-12-30 21:50:05

Do teraz nie moge wyjsc z podziwu, ze powstała taka stronka:) jest naprawde dobra analizy sa bardzo szczegołowe i na temat oraz fakt ze to wszystko jest za darmo naprawde mi sie podoba...pozdrawiam serdecznie i zycze powdzenia:)
Streszczenia książek
Tagi: