Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz pt. Rozłączenie został napisany 20 lipca 1835 roku w Szwajcarii. Początkowo uważano, że adresatką wiersza jest Maria Wodzińska, przyjaciółka Słowackiego. Później zwrócono uwagę na to, że treść wiersza nie zupełnie odpowiada takiej interpretacji. Ma on charakter intymnego wyznania i jest formą listu, który podmiot liryczny pisze do ukochanej osoby. Słowa, które wypowiada liryczne "ja" świadczą o tym, że zna on bardzo dobrze adresata swoich rozmyślań:
„Wiem, kiedy płaczesz w cichej komnacie zamknięta;
Wiem, o jakiej godzinie wraca bólu fala, ...”
W ten sposób wysunięto nową interpretację, która ustalała jako adresatkę wiersza matkę poety. Osoba mówiąca w wierszu przebywa z dala od ojczystego kraju, jest pogrążona w smutku, wraca wyobraźnią do dobrze znanych mu stron, wspomina szczególnie mu bliską osobę podczas wykonywania codziennych zajęć. Jednak adresatka nie ma takiej możliwości:
„Ale ty próżno będziesz krajobrazy tworzyć,...”.
Pejzaż otaczający ukochaną osobę jest zamazany i mglisty. Patrzymy na niego przez pryzmat:
„Wiem, gdzie malować myślą twe oczy i postać
Między jakimi drzewy szukać białej szaty.”
Miejsce pobytu podmiotu zostało zobrazowane w sposób wyrazisty. Odległość pomiędzy nimi powoduje ogromną tęsknotę i nie pozwala im o sobie zapomnieć. Poeta stosuje wyszukane metafory: („włosem deszczu skałom wieńczyć głowę”) oraz epitety („gołąb smutku”). Symbol gwiazdy będący raz adresatką, raz jej stróżem, sprawia, że wiersz jest bardzo ciekawy. Dużą rolę pomiędzy światem autora, a światem jego ukochanej matki odgrywa anafora. W zwrotkach dotyczących adresatki Słowacki pięciokrotnie powtórzył słowo „wiem”.

W ostatniej zwrotce wiersza podmiot liryczny wyraża przekonanie o niemożliwości spotkania dwojga rozłączonych. Żali się, że ich rozstanie będzie wieczne: „Lecz choć się nigdy, nigdzie połączyć nie mamy,...” Każda strofa przesycona jest bólem spowodowanym rozłąką i brakiem nadziei na spotkanie. Ale chodź rozłączeni jedno o drugim pamięta.

Kształt artystyczny
Utwór ten stanowi intymny monolog podmiotu lirycznego mający formę listu („biały gołąb smutku<...>nosi ciągłe wieści”). Ma on kształt bezpośredniego zwrotu do adresata, występują w nim formy gramatyczne czasowników i zaimków w pierwszej i drugiej osobie („wiesz”, „ty”, „mi”, „płaczesz”). Taka sytuacja w wierszu nadaje mu charakter osobisty i wprowadza intymną atmosferę, w której poruszana jest sfera uczuć.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  kalendarium twórczości
2  Rozmowa z piramidami analiza i interpretacja
3  Grób Agamemnona - analiza i interpretacjaKomentarze: Rozłączenie - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-21 20:28:55

i jeszcze z jednego powodu adresatem może być matka Słowackiego - on nigdy nie była w szwajcarii Słowacki mówi "nie wiesz..." opisuje tamtejszy krajobraz. Maria Wodzińska była tam w "nad lemańskiej" kraine więc niepotrzebował takich opisów:) ale ogólenie to super":P


2019-01-19 18:22:53

Interpretacje są 3, pierwsza to miłość do kobiety, druga do matki, a trzecia do ojczyzny, przecież Słowacki tak jak wielu innych artystów epoki romantyzmu pisało na emigracji. :)


2018-12-23 21:28:26

Moniko, nie zapominaj że Słowacki, mimo licznych romansów i miłostek, tak naprawdę w swoim życiu kochał tylko jedną osobę, w łaśnie matkę. Jeśli nie wierzysz, ze można się tak do niej zwracać, odsyłąm cię do lektury listów Juliusza do matki


2018-12-20 20:45:17

Monika! każdy ma prawo do własnej interpretacji ,ale myślę , że tu chodzi o matkę. Słowacki będąc w Paryżu spotykał sie z niechęcią ludzi spowodowaną złą opinią jego ojca ("wiem jaka ci rozmowa ludzi łzę wyciska"). Myślę , że tą sytuację przywołał.


2018-12-16 18:51:01

Heh no ten wiersz jest śliczny ;) ma w sobie tyle ciepła i uczucia. Bardzo mi sie podoba. Szczególnie ze dzięki niemu wygrałam konkurs o Słowackim. Stronka też jest super ;) Opracowania, streszczenia, interpretacje bardzo sie przydają.
Streszczenia książek
Tagi: