Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ważną cechą jest dynamizacja obrazu. W opisie dominują słowa oznaczające ruch, czynność. Obraz, jaki rysuje się przed naszymi oczami, nie jest obrazem obiektywnym. Wyraźna jest subiektywizacja, gdyż obraz widzimy takim, jakim widzi go podmiot liryczny, patrzący przez pryzmat swoich wewnętrznych uczuć.

Wśród środków stylistycznych, które zostały użyte w utworze, na uwagę zasługuje metaforyczność opisu. Właśnie wyszukane metafory wzmacniają siłę wyrazu („niebo zwalić i położyć”, „malować myślą twe oczy”). Ponadto wyróżnić możemy epitety („łza różowa”, „biednym tułaczem”), porównania („Tyś mi widna jak gwiazda”), anafora („Wiem, o jakiej godzinie wraca bolu fala, Wiem, jaka ci rozmowa ludzi łzę wyciska”). W utworze występują także rymy (dostać - postać, perełka - światełka).

Tworzy go osiem zwrotek, z których każda ma cztery wersy. Każdy wers natomiast ma po trzynaście sylab. Pierwsze trzy strofy zawierają pięciokrotne anaforyczne powtórzenie słowa „wiem”. Następne strofy powiązane są z poprzednimi przez przeciwstawienie: „wiem”-„ale ty nie wiesz”. Słowo „gwiazda” zostało w tekście użyte kilkakrotnie. Słowo to oznacza stróża kobiety i ją samą, rozszerza zatem znaczenie całego tekstu.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Życiorys Juliusza Słowackiego
2  Jakie tematy porusza Słowacki w swoim wierszu?
3  Motywy w wierszu Słowackiego:Komentarze: Rozłączenie - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-21 20:28:55

i jeszcze z jednego powodu adresatem może być matka Słowackiego - on nigdy nie była w szwajcarii Słowacki mówi "nie wiesz..." opisuje tamtejszy krajobraz. Maria Wodzińska była tam w "nad lemańskiej" kraine więc niepotrzebował takich opisów:) ale ogólenie to super":P


2019-01-19 18:22:53

Interpretacje są 3, pierwsza to miłość do kobiety, druga do matki, a trzecia do ojczyzny, przecież Słowacki tak jak wielu innych artystów epoki romantyzmu pisało na emigracji. :)


2018-12-23 21:28:26

Moniko, nie zapominaj że Słowacki, mimo licznych romansów i miłostek, tak naprawdę w swoim życiu kochał tylko jedną osobę, w łaśnie matkę. Jeśli nie wierzysz, ze można się tak do niej zwracać, odsyłąm cię do lektury listów Juliusza do matki


2018-12-20 20:45:17

Monika! każdy ma prawo do własnej interpretacji ,ale myślę , że tu chodzi o matkę. Słowacki będąc w Paryżu spotykał sie z niechęcią ludzi spowodowaną złą opinią jego ojca ("wiem jaka ci rozmowa ludzi łzę wyciska"). Myślę , że tą sytuację przywołał.


2018-12-16 18:51:01

Heh no ten wiersz jest śliczny ;) ma w sobie tyle ciepła i uczucia. Bardzo mi sie podoba. Szczególnie ze dzięki niemu wygrałam konkurs o Słowackim. Stronka też jest super ;) Opracowania, streszczenia, interpretacje bardzo sie przydają.
Streszczenia książek
Tagi: