Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Wyjazd Cisowskiego na wieś


Staruszek udał się do domu chłopca. Adam, zaskoczony niespodziewaną wizytą, widząc zatroskany wyraz twarzy mężczyzny, spytał, co się stało. W odpowiedzi usłyszał, że nad rodziną Gąsowskich zawisło jakieś tajemnicze niebezpieczeństwo i nauczyciel liczył, że pomoże w wyjaśnieniu całej sprawy.

Po południu Cisowski zjawił się w mieszkaniu profesora. Drzwi otworzyła mu jego bratanica. Adaś, zauroczony piękną panną, podjął decyzję o wyjeździe na wieś.

Nietypowe zdarzenia w domu Gąsowskich


Wanda opowiedziała o dziwnych zdarzeniach, które miały miejsce w domu jej rodziców:
  • pojawienie się w domu Francuza, interesującego się wyłącznie drzwiami,
  • propozycja sprzedaży majątku za wygórowaną cenę,
  • włamanie do domu i kradzież drzwi, które porzucono w parku po zdrapaniu farby,
  • ponowna próba włamania,

Kilka dni później Adaś, profesor Gąsowski i Wanda zjawili się na dworze, który mieścił się we wsi Bejgoły. Do wieczora chłopiec zwiedzał dom i okoliczny park, skupiając się przede wszystkim na drzwiach. Domyślił się, że złodzieje szukają jakiegoś napisu, lecz nie wiedzą, na których drzwiach został umieszczony i dlatego działają na oślep.



Po zachodzie słońca wraz z Wandą podziwiał urokliwą okolicę, kiedy dostrzegł jakąś postać, skradającą się w stronę domu. Postanowił podczołgać się do nieznajomego i kiedy zbliżył się do drzewa, pod którym skrył się mężczyzna, poczuł uderzenie w głowę.

Po kilku godzinach, kiedy odzyskał przytomność, dowiedział się, że dziewczyna odnalazła go i przyniosła do domu. Fakt, że złodziej uderzył go, zaniepokoił Adama i uświadomił mu, że w dworze może znajdować się coś cennego. Należało więc poznać historię majątku Gąsowskich i tam szukać odpowiedzi na wszystkie pytania.

Razem z Wandą i profesorem udał się na strych, gdzie odnaleźli stare dokumenty i księgi. Przez kilka następnych dni Adaś czytał pamiętniki, aż w końcu natrafił na rękopis księdza Koszyczka, który opisywał wydarzenia z roku 1813.

Jak Kamil de Berier pojawił się w dworze państwa Gąsowskich?


Po klęsce wojsk napoleońskich pod Moskwą do dworu przybyli dwaj Francuzi, prosząc o schronienie i pomoc. Pan Gąsowski ulokował ich w domku ogrodnika, który stał w parku. Starszy oficer nazywał się Kamil de Berier i stan jego zdrowia był krytyczny.

Po jakimś czasie zniknął niewielki tobołek, z którym mężczyzna do tej pory nie rozstawał się. Kamil de Berier przekazał list do brata swemu towarzyszowi, który wkrótce wyruszył w dalszą drogę.

Tuż przed śmiercią poprosił pana Gąsowskiego, aby pozwolił jego bratu, który mógł zjawić się w Bejgole, zanocować w domku ogrodnika.

Adaś poinformował o swoim odkryciu rodzinę Gąsowskich. Wszyscy udali się do domku ogrodnika, lecz okazało się, że drzwi wejściowe zniknęły. Po południu na dworze zjawił się nieznajomy mężczyzna, który przedstawił się jako wędrowny malarz i poprosił o gościnę. Pan domu zgodził się go przenocować.

Adam podejrzliwie obserwował przybysza, nie wierząc w to, co powiedział na swój temat. Po kolacji odbył rozmowę z profesorem, wyjaśniając, że nie ufa gościowi i należy sprawdzić, czy rzeczywiście jest on malarzem. Postanowili, że staruszek poprosi go o domalowanie oka na portrecie swego przodka. Mężczyzna nie zgodził się jednak na to, mówiąc, że maluje wyłącznie pejzaże. Nazajutrz przybysz uciekł z domu, kradnąc rękopis księdza Koszyczka.

Po tym wydarzeniu Adaś podjął decyzję, że na jakiś czas musi opuścić majątek Gąsowskich. Musiał dowiedzieć się, gdzie złodzieje ukrywają się i jakie mają zamiary. Podejrzewał, że oszukali oni Francuza i przemocą odebrali mu list Kamila de Berier.

Odczytuje zaszyfrowany list Kamila de Berier


O zmierzchu wyruszył na dworzec, lecz nie wsiadł do pociągu. Zanocował w domu leśnika i w południe dotarł na dwór Wiliszki, należący do państwa Niemczewskich. Podczas obiadu, na który został zaproszony, dowiedział się, że córka pani domu ma przetłumaczyć list napisany po francusku, który przyniósł jakiś mężczyzna, mieszkający z Żywotówce.

Zaproponował, że chętnie zajmie się tłumaczeniem pisma. Kiedy został sam w pokoju, drżącymi rękoma ujął list i dostrzegł podpis Kamila de Berier. Oficer błagał w nim brata, aby jak najszybciej przyjechał do domu państwa Gąsowskich. Dalszą wiadomość zaszyfrował, wspominając książkę, którą obaj czytali w dzieciństwie. Adaś zaczął zastanawiać się, co Francuz miał na myśli i nagle uświadomił sobie, że chodzi o „Boską Komedię” Dantego.





strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz się więcej
1  Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
2  Iwo Gąsowski – charakterystyka postaci
3  ciekawostki