Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mężczyzna zbliżył się do niego, prosząc o rozwiązanie pewnej zagadki, która od kilku dni nie dawała mu spokoju. Tydzień temu napisał do przyjaciół listy, w których zapraszał ich na partyjkę preferansa. Jednakże w niedzielę nikt się nie zjawił u niego, a co więcej nawet nie dostał odpowiedzi. Adam zamyślił się i po chwili odparł, że przyjaciele profesora nie odwiedzili go, gdyż nie otrzymali listów, które nauczyciel miał prawdopodobnie nadal przy sobie. Pan Gąsowski szybko przeszukał kieszenie i w jednej odkrył trzy listy. Siódmoklasiści roześmiali się serdecznie, a biedny staruszek ze zdumieniem spoglądał na koperty, które trzymał w dłoni.

Kilka dni później Adaś zjawił się w szkole radosny i uszczęśliwiony myślą, że tegoroczne wakacje spędzi nad morzem. Na przerwie wybuchła kłótnia pomiędzy Jasińskim a Żelskim. Jasiński oskarżał kolegę z ławki o kradzież pióra. Cisowski rozdzielił chłopców, zapewniając, że pióro odnajdzie się najpóźniej następnego dnia. Po skończonych lekcjach zaproponował Burskiemu, że odprowadzi go do domu. Staszek zgodził się na to niechętnie i przez całą drogę był dziwnie milczący. Na miejscu Adam zażądał, aby kolega oddał pióro Jasińskiego. Był przekonany, że to właśnie Burski je zabrał, ponieważ zauważył w jego zeszycie, że pismo Staszka stało się niezwykle staranne. Chłopak zaczerwienił się, przysięgając, iż znalazł pióro i schował je, nie zastanawiając się, co robi. Ciskowski obiecał, że nikt nie dowie się o tej sprawie. Nazajutrz, na lekcji matematyki, siódmoklasiści ze zdumieniem zauważyli, że nauczyciel zamiast kredy wziął do ręki jakiś przedmiot, leżący na katedrze, po czym schował go do kieszeni. Jasiński rozpoznał swoje pióro. Po lekcji Adaś z uśmiechem poradził mu, żeby pobiegł za profesorem i odzyskał zgubę.

Tego dnia po południu w domu państwa Cisowskich zjawili się dwaj szóstoklasiści, prosząc o rozmowę z Adamem. Klasa szósta założyła spółdzielnię, a prowadzenie rachunków powierzyła jednemu z kolegów – chłopcu biednemu, lecz niezwykle uczciwemu. Kilka dni temu okazało się, że w kasie brakuje stu złotych. Adaś uległ błaganiom chłopców, którym zależało na przywróceniu dobrego imienia koledze i nazajutrz przez wiele godzin sprawdzał księgi rachunkowe. W poniedziałek po lekcjach udał się do klasy szóstej, otworzył jedną z ksiąg i scyzorykiem podważył jedynkę w cyfrze 126 złotych. Wyjaśnił, że kawałek czarnej nitki niefortunnie przykleił się przed kwotą i został potraktowany jako jedynka. Wiadomość o rozwiązaniu kolejnej zagadki przez Adasia dotarła również do profesora Gąsowskiego.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
2  Adam Cisowski – charakterystyka postaci
3  Jak Adaś odkrył metodę egzaminowania pana Gąsowskiego - opisKomentarze: Streszczenie Szatana z siódmej klasy w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: